לימודי רפואה - מאמרים


קבלה לרפואה למטומטמים


/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} table.MsoTableGrid {mso-style-name:"Table Grid"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-priority:59; mso-style-unhide:no; border:solid black 1.0pt; mso-border-themecolor:text1; mso-border-alt:solid black .5pt; mso-border-themecolor:text1; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-border-insideh:.5pt solid black; mso-border-insideh-themecolor:text1; mso-border-insidev:.5pt solid black; mso-border-insidev-themecolor:text1; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} רבים בישראל רוצים ללמוד רפואה, למען האמת נכון ל-2009 9.6% ממי שניגש לפסיכומטרי מציין כי הוא מעוניין ללמוד רפואה.

בין אם זה עקב היוקרה של המקצוע, המסורת היהודית או משיכה אמיתית לתחום אינני יודע, אולם אני בהחלט יודע שמסלול הרפואה הוא המסלול הקשה ביותר לקבלה מכל התחומים באקדמיה. מדריך זה הוכן למען כל אותם נפשות אומללות אשר החליטו מסיבות לא ברורות לקחת על עצמם את המשימה הקולוסאלית של קבלה ללימודי רפואה בישראל ונתוני הקבלה שלהם אינם קרובים לסף הנדרש. במידה ויש לכם ציון פסיכומטרי 780 וממוצע בגרויות שואף ל 200 אתם יכולים להפסיק לקרוא עכשיו, שכן מדריך זה אינו מיועד לכם.

לפני שנתחיל בהסברים יש כמה דברים שעליכם לדעת:

א.      לקחתם על עצמכם חתיכת משימה, יש ארבעה בתי ספר לרפואה הארץ (נפתח חמישי בצפת השנה). בתי הספר הם: הטכניון, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, ואוניברסיטת בן גוריון. סה"כ יש כ 460 מקומות שנפתחים כל שנה, מתוכם 400 לאנשים בלי תואר ויש כמה אלפי מועמדים שפחות ממחציתם באמת מגיעים למבחני המיון השונים. עומדות לפניכם לכל הפחות שנתיים של שיפורי בגרויות, פסיכומטרים ארורים ומבחני מיון הזויים כאלה ואחרים וגם לאחר תקופה זו שומדבר לא מובטח, שלא לדבר על מה שקורה אם באמת מתקבלים. רבים וטובים מוותרים לאורך הדרך. במידה ואינכם רוצים להטיח את ראשכם בדלת הפקולטה לרפואה עיינו בסעיף הבא. 

ב.      חו"ל זה לא מילה גסה. רבים המועמדים אשר מתקבלים ומחשבים שאם היו פונים מלכתחילה (לפני כל הבגרויות והפסיכומטריים) ללימודים בהונגריה או איטליה, הם היו כעת בשלב מתקדם של לימודי הרפואה או אפילו כבר רופאים. לפעמים אפילו לימודי הרפואה בחו"ל לא יקרים יותר אם מחשבים את זמן העבודה בתור רופא שאתם מפסידים על שיפורי ציונים. יש סיבה שמנהלי מחלקות ודיקנים שולחים את ילדיהם להונגריה (הם יודעים איזה קושי מצפה להם בשיטות המיון בישראל).  אינני אומר שלימודים בחו"ל זה עסק קל. להיפך, הלימודים בחו"ל טומנים בחובם קשיים רבים ועלותם הכספית עצומה, ובוודאי שהם לא מתאימים לכולם. עם זאת יש לשקול זאת בכובד ראש ורצוי לפני שמתחילים.

ג.       לקריאה נוספת על לימודים בחול http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles/default.asp?forumId=1523&c=7384&sc=0&ssc=0

אז אם בכל זאת החלטתם שאתם רוצים ללמוד בישראל זה מה שעליכם לעשות. יש לציין שמידע זה נאסף על ידי עשרות מועמדים שהצליחו וגם כאלה שלא וניסיון רב עומד מאחורי דבריי.

השאלה הטבעית הראשונה היא איפה מתחילים?

1.      תמצא מדריך

הדבר הראשון ואולי החשוב ביותר לעשות למועמד המתחיל הוא למצוא מדריך. מדובר באדם אשר כבר התקבל ללימודי רפואה (או שנמצא בשלב קרוב יותר לקבלה). לרוב סטודנטים לרפואה רגישים במיוחד לקשיים של מועמדים וכמעט כולם ישמחו לעזור לכם ולהדריך אתכם. הם יסבירו לכם מה לשפר, מתי ואיך ויתנו לכם טיפים איך לעבור את מבחני המיון. בנוסף לכך העזרה החשובה ביותר של מדריך הוא בעזרה הנפשית. לפעמים ברגעים הקשים אתם תעמדו בפני שבירה ותצטרכו אדם נוסף שירים אתכם מהקרשים. הערך של אדם שכבר עבר את מה שאתם עברתם (ולפעמים דברים יותר קשים) והתקבל הוא חשוב לאין ערוך מכל ציון פסיכומטרי. אני באופן אישי נעזרתי בשלושה מדריכות שעזרו לי מרצונם הטוב ותמכו בי בשעות הקשות. אני יכול לומר בוודאות מוחלטת שלא הייתי מתקבל ללא עזרתם.

2.      דעו את הסכם

סכם הינו שיקלול של ממוצע בגרויות יחד עם פסיכומטרי, כאשר שיטת החישוב משתנה קלות בין המוסדות השונים. כדי להתקבל למבחני האישיות של רפואה עליכם לעבור את הסכם של האוניברסיטאות השונות ע"י שיפור בגרויות ופסיכומטרי. הסכם הנדרש להגעה לשלב המיונים במוסדות השונים משתנה משנה לשנה אולם הוא מפורסם תחת "מידע למועמדים" באתרים של האוניברסיטאות השונות, ולרוב נקרא "סף זימון". יש לציין שבאתרים תוכלו לראות את הסכם של שנה שעברה וכי בד"כ יש שינויים משנה לשנה. השינויים הם לא רק לרעה שכן לפעמים הסף יורד כדי לתת צ'אנס לעוד אנשים להגיע למבחני המיון.

3.      השתמשו בפורום.

פורום לימודי רפואה בתפוז הוא אחד הכלים החשובים ביותר העומדים לרשותכם בתור מועמדים. בפורום תוכלו לקבל מידע על דרכים לשפר את סיכויי הקבלה, למצוא מועמדים וסטודנטים שישמחו להדריך אתכם, ולשמוע המלצות על קורסים ומכוני הכנה כאלה ואחרים. לקראת עונת המיונים הפורום פעיל במיוחד וכאשר תגיעו לעונת המיונים תוכלו להתעדכן בשאלות ובתכנים שמועברים במבחנים אשר רצים בפורום באופן שוטף.

אחד הדברים החשובים ביותר שניתן למצוא בפורום אלו תאריכי ימי ההכנה למבחני המיון אשר נערכים בהתנדבות ובצורה לא רשמית בפקולטות לרפואה השונות. ימי ההכנה האלה יקרים מפז והם נערכים בחינם. הם יכולים להכין אתכם בצורה טובה למבחני האישיות השונים. מניסיון העבר המידע שמתפרסם בפורום לרוב מהימן במיוחד יחסית לפורומים אינטרנטיים אחרים. אם אדם רושם שהוא התקבל לרפואה עם מור 208 בטכניון יש להתייחס לכך ברצינות. מניסיוני ניתן להסתמך על המידע מהפורום אם כי בעירבון מוגבל כמובן שכן בכל זאת מדובר בפורום אינטרנטי. 

אחד הדברים הראשונים שעליכם לעשות הוא לפתוח יוזר בפורום אם לא עשיתם כך עד עכשיו וכך תוכלו לקבל את העזרה והתמיכה שלה אתם זקוקים. יתכן שיום אחד אפילו תדריכו מועמדים אובדי עצות כמו שאתם הייתם בהתחלה.

4.      תכננו לו"ז רב שנתי.

תכננו בעזרת המדריך שלכם מתי תיגשו לאיזה בגרות ומתי תיגשו לפסיכו. שחקו עם מחשבוני הקבלה השונים ותראו כיצד ניתן לשפר את הסכם שלכם כך שתגיעו לסף המומלץ. השאירו מקום לשיפורי ציון ותיקוני פאשלות והתחשבו בזמני הבגרויות השונות (חורף-קיץ).

להלן דוגמה ללו"ז רב שנתי מומלץ

קיץ 2010

חורף 2011

קיץ 2011

חורף 2012/2011

קיץ 2012

טיול לתאילנד

בגרות במתמטיקה 5 יח"ל

בגרות בהיסטוריה, תנ"ך וספרות השלמה ל 5 יח"ל

פסיכומטרי במועד דצמבר,

בגרות באנגלית בפברואר, הרשמה לאוניברסיטאות.

פסיכומטרי במועד אפריל. הכנה למבחני האישיות.


 


5.      לימודי ביולוגיה\ מדעי הרפואה

אם אתם מתכננים לעבור באמצע התואר בביולוגיה לרפואה אל תתחילו ללמוד ביולוגיה שכן מלבד פטור מקורסים, זה לא יקדם את הקבלה שלכם. קבלה על סמך רקע אקדמי היא קשה במיוחד ובכל מקרה אינה מחליפה ציון פסיכומטרי. הרבה יותר קל לשפר בגרויות מאשר להוציא ממוצע 99 בביולוגיה. עם זאת אם אתם מתכננים לעבור לתוכנית ה 4 שנתית בתל אביב או בצפת אז יש לכם סיכוי יחסית טוב להצליח. אינני בקיא במיוחד במסלול זה ואם אתם שוקלים ביולוגיה אני ממליץ לכם ליצור קשר עם אדם שנמצא במסלול זה שכן האתגרים של התוכנית ה-4 שנתית ויתרונותיה אינם נכללים בתוכן של מדריך זה לצערי. עם זאת אני יודע שקבלה לרפואה דרך התוכנית ה-4 שנתית היא קלה יותר מבעבר עקב הפתיחה של בית הספר לרפואה בצפון הארץ. יש לזכור שבכל זאת עדיין תצטרכו לשמור על ממוצע ציונים גבוה במיוחד ולגשת למבחנים שונים כגון GRE כך שגם מסלול זה טומן בחובו קשיים רבים, שלא לדבר על כך שאתם יכולים למצוא את עצמכם עם תואר בביולוגיה בסופו של דבר.  

6.      שפרו בגרויות

כמו שוודאי ניחשתם לא תצליחו להתקבל לרפואה עם ממוצע 104. נקודה בממוצע בגרות שווה בקירוב ל-10 נקודות פסיכומטרי ולכן אם יש לכם ממוצע 105 ופסיכו 800 יהיה לכם סכם זהה לאדם עם מממוצע 115 ופסיכו 700. כמו שהבנתם עליכם לשפר לפחות ל 110 וכל המרבה הרי זה משובח. וזה מה שעליכם לעשות:

אנשים רבים מגיעים עם מטען כזה או אחר מהתיכון. לי באופן אישי היה את הרושם שאני ממש גרוע במתמטיקה אולם לאחר קורס של יואל גבע הוצאתי 100 בבחינה. הכוונה שלי אינה להתפאר אלא להראות שהציונים שקיבלתם ממערכת החינוך לרוב אינם משקפים את היכולת האמיתית שלכם. הרבה יותר קל לשפר ציון במתמטיקה מאשר לשפר ביטחון עצמי נמוך בתחום זה. עצתי היא קודם כל: האמינו בעצמכם ואל תאמינו לניסיון של מערכת החינוך לתייג אתכם בציונים כאלה ואחרים.

עכשיו מבחינה קונקרטית אני בד"כ ממליץ לעשות בגרויות לפני פסיכומטרי, מהסיבה הפשוטה שבגרות 5 יח"ל לימודי במתמטיקה, בגרות באנגלית ובגרויות הומאניות משפרות את היכולות הפסיכומטריות בכמותי, אנגלית ומילולי בהתאמה (דבר זה בעיקר נכון במתמטיקה ואנגלית). יחד עם זאת יש לזכור שיחס הסינרגיה הוא לשני הכיוונים ופסיכומטרים משפרים את היכולת הלימודית בבגרויות ולפעמים גם משפרים את הביטחון העצמי. להלן כמה פוינטרים שיעזרו לכם בשיפורי הבגרויות

א.      בגרויות או מכינה? לרוב מועמדים לרפואה מתלבטים אם לעשות מכינה באוניברסיטאות השונות או לשפר ציוני בגרויות. חקירה מעמיקה מגלה כי סדר הציונים שצריך כדי להתקבל לרפואה ממכינה קדם אקדמית הוא הזוי לכל הפחות. ניתן להתקבל לרפואה אחרי מכינה אולם המכינה של בן גוריון לא רלוונטית לרפואה והמכינה של הטכניון נכנסת לשקלול יחד עם ממוצע הבגרות (כך שלבגרויות יש משקל גדול יותר!). ניתן לשקול ברצינות את המכינה של תל אביב והעברית ומבין אלה העברית בד"כ עדיפה. עם זאת נכון לישראל שנת 2010 שיפור בגרויות כמעט תמיד עדיף על מכינה ומתי מעט באמת מתקבלים לרפואה על סמך ציוני מכינה. אתם יכולים לבדוק את ההשפעה של מכינה על הסכם במחשבונים של ת"א והעברית ותראו כמה זה בעייתי. מעבר לקלות של הבחינות היתרון הגדול של שיפור בגרויות הוא בכך ששיטה זו היא מודולארית, ניתן לבנות תעודת בגרות אבן על אבן כמו שבונים בניין. ואם נכשלים במבחן מסוים לא נורא מכיוון שניתן לשפר. במכינה זה הכל או לא כלום לצערי.

 לקריאה נוספת על מכינות http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles/article.asp?forum=1523&a=71510&c=7383&sc=0&ssc=0 

ב.      נצלו את זמני הבגרויות: חורף\קיץ - בחורף ניתן לשפר רק מקצועות חובה ולכן יש להשקיע תקופה זו במתמטיקה או אנגלית בד"כ (אפשר גם בגרויות חובה אחרות). נצלו את בגרויות הקיץ כדי להרחיב מקצועות חדשים כמו ספרות היסטוריה תנ"ך וגיאוגרפיה. 

ג.       דעו את היסודות המתמטיים של חישוב ממוצע בגרות: בתיכון לא יסבירו לכם שלא משנה איזה מקצוע אתם לומדים - מבחינת האוניברסיטאות לכל המקצועות יש לרוב אותו הבונוס. לבגרות 5 יח"ל יש בונוס של 20 נ"ק ובגרות 4 יח"ל יש 10 נ"ק. באנגלית ומתמטיקה 5 יחידות יש בונוס גבוה במיוחד של 25 ו-12.5 בהתאמה. מכך משתמע שלא משנה אם הרחבתם ביולוגיה או יננות הבונוס לרוב יהיה עדיין 20 נקודות. (מלבד הטכניון שמוסיפים בונוס מיוחד לבגרויות ריאליות). לכן אין שום סיבה אמיתית להרחיב כימיה, פיסיקה ביולוגיה או מחשבים. אלא אם תחומים אלו מעניינים אתכם במיוחד עדיף להתמקד במקצועות קלים יותר. 

ד.      ספרות היסטוריה ותנ"ך הם החברים החדשים שלכם. אינני יכול להדגיש זאת מספיק. בהנחה שממוצע הבגרויות שלכם מעל 100, כל מקצוע חובה (2 יח"ל) בהכרח מוריד לכם את הממוצע מכיוון שאין בו בונוס של 20 נ"ק.

לרוב יחידות כאלה של מקצועות 2 יח"ל נקראים "יחידות מתות" מכיוון שהן מורידות את הממוצע שלכם. הדרך הכי מהירה לשפר את ממוצע הבגרויות היא להרחיב את מקצועות החובה. זה נשמע מוזר בהתחלה אבל לממוצע 90 בהיסטוריה 5 יח"ל יש השפעה רבה "הרבה" יותר מאשר לפיסיקה 5 יח"ל. הסיבה לכך היא מתמטית. ברגע שהרחבתם 3 יח"ל לימודי בהיסטוריה (או ספרות או תנ"ך) 2 היחידות המתות הופכות ליחידות "חיות" ומקבלות רטרואקטיבית את הבונוס של 5 היחידות.

כלומר אתם מרוויחים 40 נ"ק לסכום (לא הממוצע) בחינם. זה נשמע הזוי בהתחלה אבל זה באמת המצב. את הבגרויות הנ"ל ניתן לשפר רק בקיץ אז תתכננו את הלו"ז שלכם בהתאם. אם אינכם מאמינים אתם מוזמנים לבדוק במחשבוני הקבלה של האוניברסיטאות השונות ותיווכחו בעצמכם מה רבה ההשפעה של שיפור בגרויות חובה.

אם כן לסיכום: עליכם להפנים כי עקב שיטת הבונוסים, ממוצע הבגרות שלכם נקבע ע"י ההרכב של תעודת הבגרות לא פחות משהוא נקבע ע"י הציונים שקיבלתם.  

ה.      מתמטיקה דעו שזה כמעט בלתי אפשרי להתקבל ללימודי רפואה בלי מתמטיקה 5 יחידות בגלל ההשפעה העצומה שיש למקצוע זה על הממוצע ובמיוחד בטכניון. הטכניון מחשיבים מתמטיקה בתור מקצוע של 10 יחידות ולא 5 ומוסיפים לו 30 נקודות בונוס ולא 25!. גם במקומות האחרים מקצוע זה הוא קריטי להצלחה ולהרכב של תעודת הבגרות. חשוב לזכור שמקצוע המתמטיקה הוא מקצוע קשה מאין כמוהו וזוהי ללא ספק הבחינה הקשה ביותר שיש למערכת החינוך להציע. אל תעבדו תוך כדי בגרות במתמטיקה ואל תעשו שיפורים נוספים. תתמקדו בבגרות זו בלבד (ניתן לפעמים להוסיף גם אנגלית) אחרת תמצאו שתפסתם מרובה לא תפסתם.   

ו.        איפה לשפר?

בד"כ בגרות במתמטיקה עדיף לשפר במקום אשר הוכיח את היכולת שלו בתחום. אני תמיד ממליץ על יואל גבע אולם גם מכונים אחרים יכולים לעשות את העבודה. תיזהרו ממכונים שמלמדים 4 יח' באותה כתה עם 5 י'ח. ההבדל ברמת הלימוד הוא עצום ומהר מאוד תיווכחו לדעת שאתם אנוסים לרדת ל 4 י'ח עקב העובדה שזמן הלימוד שמשקיעים בכם לתכנים של 5 י"ח פשוט לא מספיק. את הבגרויות האחרות אפשר לשפר במכינות של המכללות השונות כמו לוינסקי או מכללת רעננה. אופציה זו היא זולה הרבה יותר וניתן להוציא בקלות מלגות נדיבות. במכינות של המכללות יש מורים לא רעים אשר יכולים להדריך אתכם אל ה-95 בסמסטר אחד, מה גם שכמות החומר של 3 י"ח ספרות ותנ"ך לרוב לא מטורפות.

 

ז.       היסטוריה 3 יח"ל. מקצוע זה אינו נמצא במכינות (מלבד יואל גבע) אולם ממש לא קשה ללמוד לבד ולקבל ציון גבוה, במיוחד אם אתם עושים בחינה בע"פ. למקצוע זה יש לבחור 3  נושאים מתוך 8 הקיימים. אני ממליץ במיוחד על ההיסטוריה של יפן, סין ו"האמנציפציה" שכן נושאים אלו אינם מכילים חומר רב הם מעניינים מאוד (לדעתי), הבחינות קלות והשאלות חוזרות על עצמם משנה לשנה.  ניתן בהחלט לשפר את כל מקצועות החובה ל-5 יחידות בסמסטר אחד ועוד להשאיר זמן לעבודה. 

ח.      אזרחות ושאר ירקות:

עדיף לבדוק איך השיפור במקצועות אלו ישפיע על הממוצע שלכם במחשבונים השונים. ולפעמים שיפור בגרויות חובה אינו שווה את הזמן שלכם. ניתן בהחלט להגיע לממוצע 116 עם ציון של 72 בלשון שכן ההשפעה של ציון זה על התעודה היא מזערית וכמו שהסברתי קודם עליכם להתמקד בלהפוך יחידות "מתות" ליחידות "חיות" ולא לבזבז את הזמן שלכם על נקרופיליה. באזרחות ספציפית עדיף תמיד לא לגעת אם יש לכם ציון במתכונת הישנה שבה יש רק יחידה אחת שכן אתם תגלו שהשיפור יוסיף לכם יחידה מתה נוספת לתעודה שכן במתכונת החדשה אזרחות הינה 2 יח"ל. 

ט.      גיאוגרפיה: לרוב מומלץ, ואם יש לכם זמן מיותר בסמסטר קיץ או שכבר שיפרתם בגרויות חובה, תלכו על זה בלי להסס. 

7.      פסיכומטרי:

כמו שאתם יודעים כדי להתקבל לימודי רפואה צריך להוציא ציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית. לפני שאני אסביר לכם מהי הבחינה הפסיכומטרית חשוב לי להסביר לכם מה היא לא. הבחינה הפסיכומטרית אינה מדד ליכולות שלכם בתור רופאים או בתור בני אדם. הציון הפסיכומטרי הוא לא מולד. את הציון ניתן לשפר ובהרבה ע"י בחינות חוזרות. יתכן ותשמעו דברים אחרים מהמרכז הארצי לבחינות והערכה, אולם מועמדים לרפואה ידועים בכך שהם שוברים את הסטטיסטיקה: אנחנו האנומליות. מישהי קרובה אלי שיפרה מ 550 ל 749 ושיפורים כאלה ואחרים אינם נדירים אצל מועמדים לרפואה.

בבחינה הפסיכומטרית יש 3 חלקים. חלק כמותי (40% מהציון) חלק מילולי (40% מהציון) ואנגלית (20%). החלק הכמותי הוא החלק שהכי קל לשפר מבין השלושה. להלן מה שתצטרכו לעשות כדי לקבל ציון גבוה בפסיכו.  

א.      על פסיכומטרי בתיכון.

על פי רוב אני לא ממליץ לעשות פסיכומטרי בתיכון. הסיכוי להוציא ציון גבוה בפסיכו בתיכון הוא אפסי שכן כמות הזמן שלומדים למבחן זה בתיכון שווה בערך למה שלומדים לבגרות ממוצעת למרות שההשפעה גדולה בהרבה. כמו כן איכות ההוראה של מורי הפסיכומטרי לתיכונים היא נמוכה יחסית (מדריכים טירונים) ואיכות הכיתה גם נמוכה (עקב חוסר בבגרות נפשית שכ"כ נדירה אצל תלמידי תיכון) כך שהמורים לרוב יסבירו דברים טריוואילים ולא ממש יקדמו אתכם. לרוב הבגרות הנפשית (גם של מועמדים לרפואה) בתיכון לא תמיד גבוהה מספיק כדי לגשת למבחן ברצינות (אצלי בכל אופן כך היה המצב). הנזק שנגרם מפסיכו בתיכון הוא גדול לאין ערוך מהתועלת. אני מכיר אנשים שניגשו למבחן הפסיכומטרי בתיכון וקיבלו ציון גרוע. הם הרגישו שיש עליהם סטיגמה ודבר זה הרס את הביטחון העצמי שלהם והגביר את התסכול. הרבה הרבה יותר קל לשפר ציון כלשהו מאשר לשפר ביטחון עצמי נמוך, על כן אם אתם בתיכון אל תעשו פסיכומטרי אלא אם אתם מתכוונים ללמוד אליו ברצינות. אם אתם אחרי תיכון אל תתייחסו לציון שהוצאתם בתיכון שכן הוא לא משקף את היכולת שלכם.   

ב.      פעם ראשונה כמו שאמרתי קודם עדיף בד"כ לעשות פסיכומטרי אחרי בגרויות אולם הדבר משתנה מאדם לאדם ויש כאלה (כמוני) שציון פסיכומטרי גבוה הפיח בהם ביטחון עצמי ויכולת כמותית שעזרה להם בבגרויות. הקורס הראשון המומלץ הוא יואל גבע במידה וזו הפעם הראשונה שלכם. יתכן שאינני מעודכן וכי גם מכונים כמו קידום והיי קיו הם טובים. אל תתפתו להאמין לקורסי הכנה יעודים למעומדים לרפואה בטרם תקבלו המלצה מאדם שאתם סומכים עליו. 

ג.       פעם שניה במידה והצלחתם להוציא ציון של 700+++ על המכה הראשונה ברכותיי. אולם לרוב זה לא קורה. במידה ולא קיבלתם את הציון שרציתם דעו שאתם בחברה טובה. אל תעשו קורס חוזר שכן חבל על הזמן שלכם. החומר שלומדים בכיתה הרגילה יהיה מכוון לתלמידים ששואפים ל-650 והקורס הראשון נועד כדי להכין אתכם לעולם הזה בצורה של "נחיתה רכה". לכן בפעם השנייה עליכם לקבל הכשרה ממוקדת יותר בנבכי הפסיכומטרי. מה שעליכם לעשות בפעם השנייה זה קורס למתקדמים. אני ממליץ על מועדון 700 של קידום שכן שמעתי דברים טובים על קורס זה ממועמדים שהתקבלו. אופציה נוספת היא לפנות למדריך פסיכומטרי ותיק כדי שיאמן אתכם באופן אישי. תמיד מומלץ להתייעץ עם מועמדים שעברו את זה כדי לקבל תמיכה נפשית וגם טלפונים של מורים פרטיים לפסיכו. 

ד.      מילים עליכם להתחיל ללמוד מתוך מילון אוצר המילים (עדיף של גבע) כמה שיותר מוקדם. השיטה העדיפה היא להכין כרטיסיות שבצד אחד המילה ובצד השני משפט מצחיק או גרוטסקי עם המילה בתוכה. הכרטיסיות צריכות להכיל קונוטציות אישיות ולכן תמיד עדיף להכין בעצמכם ולא לקבל מאחרים.  דוגמא לכרטיסיה: צד אחד המילה "שחל" צד שני המשפט: "כרגע ראיתי את הסרט "מלך השחלות". (שחל לידיעתכם זה אריה). ברגע שהכנתם את הכרטיסיות בפסיכו הראשון, קחו אותן אתכם לכל מקום! הכרטיסיות גם ישמשו אתכם בפסיכו השני ועד מהרה תראו שאתם יודעים את המילים טוב. אין צורך להדגיש שלימוד המילים הוא חובה ולא ניתן לקבל ציון גבוה ללא ידיעת המילון. 

ה.      התחילו לקרוא ספרים באנגלית בניגוד לחשיבה כמותית וחשיבה מילולית, בפרק האנגלית אין חשיבה. מה שחשוב כאן זה מהירות קריאה והבנה. כמה שתקראו יותר ספרים באנגלית כך תצליחו יותר. יתר על כן, אם תסיימו את פרק האנגלית קודם יהיה לכם מנוחה מהקושי של הבחינה. 

ו.        שיטת הלימוד בפעם השנייה דומה לפעם הראשונה - לימוד רצוף של כמה חודשים ואז מרתון כמה שבועות שבמסגרתו עושים סימולציות ומתחקרים בחינות. תשיגו כמה שיותר סימולציות של המרכז הארצי. המרכז הארצי מפרסם את הבחינות שלו באתר והן הרבה יותר טובות מהבחינות של המכונים. לפעמים למכונים אין ידיעה אמיתית של מה שבודקים בפסיכומטרי ולכן הבחינות היחידות שאני יכול להמליץ עליהן זה של המרכז הארצי עצמו.  

ז.       תכננו אסטרטגיה. תכננו שיטה שבה הכי נוח לכם לעבור את הבחינה. אין צורך לענות על כל השאלות לפי הסדר וניתן לדלג ולחזור אח"כ. אני ממליץ באופן אישי למשל לעשות את חלק ההיגיון בפרק המילולי אחרי פרק הבנת הנקרא ולא לפי הסדר. ניתן ומומלץ להתייעץ עם מדריך פסיכומטרי בשביל לבנות אסטרטגיה אישית. 8.      מבחני האישיות

הגעתם אל מבחני האישיות. הצלחתם להוציא את הציונים ההזויים שנראו בהתחלה בלתי אפשריים. אולם אל תנוחו על זרי הדפנה. לצערי רוב המועמדים שמגיעים למבחני המיון לא מתקבלים באותה שנה ולכן עליכם להתייחס למבחנים אלו ברצינות. באוניברסיטת תל אביב ובטכניון המועמדים נדרשים במבחן מו"ר אשר מהווה מעין פסיכומטרי לאישיות שלכם והוא מורכב מיום של בחינה עיונית הכוללת שאלוני אישיות (20%) דילמות (20%) ויום של מרכז הערכה במסר (60%). נכון ל-2010 הנטיה בשנים האחרונות היא להוריד את סף הקבלה כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים לנסות את מזלם במבחני המיון. בבאר שבע יש שיטה של ראיונות קבלה אשר מנפים כ 90% מהמועמדים. הסכם הנדרש לקבלת זימון לראיון של באר שבע עם זאת הוא לרוב הנמוך ביותר.

כמו הפסיכו חשוב לי להדגיש קודם כל מה המבחנים האלו הם לא.
הם לא מדד ליכולת שלכם בתור רופאים או בתור אנשים. ניתן בהחלט לשפר את הציון במבחני האישיות למה שתשמעו ע"י בחינה חוזרת. כמו כן ובניגוד למה שתשמעו מועדות הקבלה ומהמכרז הארצי ניתן בהחלט להתכונן למבחן המו"ר\מרק"ם וכך לשפר ציון. כמו בפסיכו יש תשובות נכונות שמזכות בניקוד ותשובות לא נכונות שלא מזכות בניקוד (או אפילו מורידות) אולם לצערי אין לנו כרגע את הידע לומר בדיוק איך הם בודקים את השאלות ואת ההתנהגות שלכם במרכז ההערכה. אין לי ספק כי בעתיד נצליח לפצח את הסוד להצלחה במחני המו"ר אולם בשלב זה (אוקוטובר 2010) עדיין לא הצלחנו לעשות כן.

 

א.      איזה תכונות מחפשים במבחני המו"ר והמרק"ם?

למרבה המזל אינני צריך לנחש אלו תכונות הם מחפשים שכן אני יודע אותם בוודאות. הסיבה לכך נעוצה בכך שהמרכז הארצי פרסם מצגת עם רשימת התכונות שלדעתם יש לרופא אידאלי. הם הורידו את המצגת מהר מאוד, ברגע שהם ראו שמועמדים מתעניינים בה אולם הצלחתי להוריד אותה בזמנו והנה הרשימה:

  גישה אתית   יושר   אחריות מקצועית  אמפתיה תודעת שרות מחויבות לחולה  כישורי תקשורת בין-אישית  ביטחון עצמי רגישות אנושית יכולת אבחנה בפרטים היכולת לזהות צורך בעזרה, לחפש עזרה ולקבל עזרה פתיחות  יוזמה  יחס לסמכות מודעות עצמית בשלות יכולת עמידה בלחצים תחשבו שכל תשובה שלכם מילולית או בכתב צריכה להיות מתורגמת לאיזה מידה יש בכם את התכונות הנ"ל או באיזה מידה יש לכם את ההפך מהתכונות הללו. שכן למעשה יש כאן 34 תכונות ולא 17 שכן לכל תכונה יש את התכונה ההפוכה. לדוגמא ביטחון עצמי הוא ההפך של הססנות ותודעת שירות זה ההפך מאטימות וכו... לכן אם יש לכם תשובות שיראו את התכונות שהם מחפשים ואין לכם את התכונות ההפוכות אתם כנראה תקבלו ציון טוב יותר.

 

ב.      שאלוני אישיות

כאמור מבחן המו"ר והמרקם מורכב גם משלב של שאלוני אישיות: מדובר ב-20 שאלות חופרות בטירוף על האישיות שלכם וההיסטוריה שלכם. דוגמה לשאלות יכולה להיות תאר את הרקע ההתנדבותי שלך? אולם גם יש שאלות כמו תאר פעם שהתנהגו כלפיך באלימות פיסית? עליכם לחשוב על תשובה הגונה לשאלות האלו שכן אם יש משהו שידוע בוודאות הוא ששאלה ריקה לא מזכה אתכם בנקודות.

באתר של המרכז הארצי ניתן למצוא הרבה שאלות נפוצות ושאלות לדוגמה. עברו עליהם והתאמנו על מענה הולם. הבעיה הגדולה ביותר בחלק זה היא ללא ספק מגבלת הזמן. שכן נותנים לכם שעתיים לענות על 20 שאלות עם סעיפי משנה כך שלרוב לא מספיקים לענות על כולן. לגבי השאלה הנצחית מה עדיף להשאיר ריק או לענות תשובה קצרה? אינני יודע אולם ניתן להתקבל גם אם לא עונים על הכל כל עוד התשובות שכן עונים הן טובות מאוד. סה"כ המצב האידיאלי הוא לא להשאיר שאלות ריקות ולמצב זה עליכם להתכונן.

ג.       דילמות

הדילמות או איך שהם נקראות בעגה הרשמית "שאלוני שיפוט והחלטה" נכללים גם בתוך מבחני המרקם. הינן שאלות קשות בנוגע לדילמות אתיות אשר אינן בהכרח נוגעות לעולם הרפואה. עליכם להכריע במצב שבו יש שתי ברירות קשות ומה שחשוב זה לא ההחלטה עצמה אלא הנימוק שלכם והשיקולים שהנחו אתכם בדרך. לצערי אין לי עצות קונקרטיות לגבי חלק זה אולם תמיד לקראת המיונים הפורום ער במיוחד וניתן לפתור דילמות בפורום ולקבל משוב מהחברים.

ד.       התחנות

התחנות במו"ר מורכבות חלקם משאלות אישיות קצרות עם מראיין. (מאוד דומות למה שיש בחלק הביוגרפי). יש חלק של משחקי תפקידים עם כל מיני סיטואציות מהחיים ( אתם בוס שצריך לפטר עובד, אתם מורה לפסנתר שמסביר לאמא של תלמידה שהילדה שלה רוצה לפרוש וכו...)ויש גם חלק של דילמות מוסריות שנשאלות ע"י מראיין. בכל התחנות בעצם מנסים לבדוק אם אתם מפגינים את התכונות ברשימה שלמעלה. לחלק מהתחנות יש משוב שבה אתם יכולים להסביר את מעשיכם בדיעבד. יש גם חלק של דינמיקה קבוצתית (6 אנשים) ודינמקיה של צוות עם 2 אנשים נוספים ושחקן.

ה.      מרק"ם

המרק"ם של האוניברסיטה העברית משתמש בשני החלקים בכתב של מבחני המו"ר אולם במקום מרכז הערכה עם פסיכולוגיים יש סדרה של 8 ראיונות קצרים עם רופאים. האווירה שונה קצת במרקם שכן הרופאים שמשחקים את הדמויות השונות לרוב יעדרו יכולת משחק אמיתית, למיטב ידיעותיי אין הבדל מהותי בין התכונות שמחפשים במור לבין המרק"ם.

ו.        ימי ההכנה של הסטודנטים

ללא ספק הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות לפני המיונים ואחד היתרונות הבולטים של להיות פעיל בפורום, הוא לגשת לימי ההכנה של הסטודנטים. התאריכים של ימי ההכנה נמצאים בפורום סמוך לעונת המיונים. ניתן להירשם בחינם אין כסף ולרוב אתם תזכו לתרגל את מבחני התחנות הרלוונטיות ולקבל משוב על התנהגותכם.

ז.       הכנה כללית למבחני המיון

כמו שאמרתי אני עדיין לא יודע בדיוק איך ניתן להתכונן למבחני המיון אם כי אני יודע בוודאות שניתן להתכונן (אני פשוט לא יודע בדיוק איפה). אל תתפתו להצטרף למכוני ההכנה השונים של מבחני המיון (בלי לנקוב בשמות) שכן הם לרוב בזבוז כסף המחפש פריירים מתחלפים. יתכן ותראו בפורום אנשים שממליצים לכם על בית ספר הכנה למור כזה או אחר, תיזהרו מכך מאוד שכן כמעט תמיד אלו הם מפרסמים סמויים. מעולם לא הכרתי מועמד שהמליץ על בית ספר המכין למבחני המיון לרפואה בתשלום. הכרתי עם זאת מועמדים רבים המזהירים מפני בתי ספר אלו כמסחטת כספים.

דרך יותר טובה להתכונן יכולה להיות בפגישות עם פסיכולוג ארגוני עם ניסיון בהכנה למבחני המיון ויש מועמדים רבים שיכולים להמליץ על שיטה זו. יחד עם זאת חשוב להדגיש שהכנה אצל פסיכולוג ארגוני היא למעשה טיפול פסיכולוגי ולכן מדובר בתהליך נפשי ארוך שדורש מספר רב של פגישות כדי שהוא יהיה יעיל, וגם אז ההצלחה כמובן לא מובטחת.

לקריאה נוספת על מבחני המיון http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles/default.asp?forumId=1523&c=7257&sc=0&ssc=0

לאחר שעיינתם במדריך זה אני מקווה שתצליחו ואני מקווה שהצלחתי לעזור גם אם מעט.

בכל מקרה זכרו דבר אחד:
ערכו של אדם לא נמדד בציון של מבחן כזה או אחר. יתכן ותיכשלו ויתכן שהם יאמרו לכם שאינכם מתאימים אולם אל תאמינו להם. רק אתם יודעים אם אתם מתאימים לרפואה או לא. שחקו את המשחקים שלהם אבל אל תתנו להם לשטוף לכם את המוח.

הרעיון החשוב ביותר שאתם יכולים לקחת ממדריך זה הוא:
לעולם, אבל לעולם אל תאמינו לניסיונות שלהם לתייג אתכם במספרים.

בברכה
רפי פלישמן


blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ