הנאות אירועים ואטרקציות - מאמרים


מחלבות

משק קורלנדר, מושב בית הלל

הסיור ברפת עובר בכל תחנות החיים של הפרה. את העגלים והעגלות בני השבוע מניקים הילדים מבקבוקי ענק ומקבלים על כך תעודת רפתן. הסיור מתאים לכולם - ילדים קטנים מלטפים, נוגעים ומבקרים "בבית של הפרה" (הרפת), ילדים גדולים יותר שואלים שאלות ומתנסים בחליבה כמו פעם, וההורים יכולים לקבל גם הסברים מעמיקים. האורחים חווים מקרוב את התפתחות רפת החלב המודרנית. גם הסבתא, לילי קורלנדר, שגרה עדיין בבית ליד הרפת, מצטרפת לפעמים לסיורים ומספרת על החליבה הידנית.

 

זמני הפעילות: בכל השבוע, כולל שבת, 17:00-12:00. במקום יש נגישות לנכים. עלות הפעילות: 25 שקל לכל משתתף. לברורים ולתאום מראש: 054-4585058.

 

איך מגיעים: מושב בית הלל, 5 ק"מ מזרחית לקרית שמונה, נוסעים בכביש מס' 99 לכיוון החרמון, הישוב הראשון מימין הוא בית הלל. *מס' 4 במפה.

 

הרפת האורגנית בקיבוץ הרדוף

רפת הרדוף היא הרפת האורגנית היחידה בארץ ומייצרים בה את החלב האיכותי ביותר בישראל. הפרות ניזונות רק ממזנון צמחי ללא כל תוספות וללא חומרים שעברו הנדסה גנטית. הפרה לא מקבלת הורמונים למניהם, ואין שימוש בתרופות כימיות אלא ברפואה אלטרנטיבית.

 

הרפת מתבססת על תפיסת עולם הרואה את הפרה כלב של הפעילות החקלאית כולה. היא עומדת תחת פיקוח של חברת "אגריאור" ואזור הרפת מטופל בקפידה תוך מתן דגש על איכות החיים לתושבי המקום וכן לבעלי החיים.

 

הרפת האורגנית היא ספק הדשן (קומפוסט) לשדות. הזבל מטופל בקפידה כבר ברפת כדי שיוכל להיות דשן איכותי ויציב לגידולי השדה ולא מטרד סביבתי, ומטהרת את השפכים במערכת טיהור קנים. בנוסף, היא משמשת כסדנה יומית לעבודה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. 

 

במסגרת הפעילות בחגיגות שמחת החלב יתקיימו סיורים במקום, טעימות ממוצרי הרדוף, יינתן הסבר נרחב על החקלאות האורגנית, מפגש עם פרות עם קרניים, חליבת פרה וליטוף עגלה קטנה, הכנת פיתות על מדורה מקמח "הרדוף" ואכילת לבנה אורגנית ושמן זית מקורי. משך הסיור כשעתיים. הסיורים מתקיימים בכל מזג אויר. לאחר הסיור ניתן לגשת לשוק הירקות, להתרשם ואולי גם לקנות.

 

זמני הפעילות: 16.2 ו-23.2 (שישי), בשעה 10:00. עלות הפעילות: 35 שקל למשתתף מגיל 5 ומעלה, או 100 שקל לרכב, הנמוך מבין השניים. להרשמה מראש: 052-2273732 (ארז) .

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 79, בין צומת המוביל לצומת סומך. למגיעים מצומת המוביל יש פנייה שמאלה לכיוון עדי והרדוף. המרחק מהרדוף מכביש 79 כ-4 ק"מ. בכניסה לישוב יהיה שילוט לנקודת המפגש - "מרכז המבקרים", ליד שער ברכת השחייה.  *מס' 5 במפה.

 


בזהירות, לא חזק מדי (צילום: עמית מגל)

בית הספר החקלאי ויצ"ו, נהלל

 

בית הספר החקלאי פותח את שעריו ומזמין את הקהל הרחב לחגוג עימו את חגיגות החלב, ולשמוע על ההיסטוריה של המושב הראשון בארץ עם האדריכלות היפה והמעניינת ("המושב העגול").

 

הפעילות תכלול סיור והרצאה קצרה ברפת, טיפול ביונקים, סיור באורווה עם טיפול בסוסים ורכיבה על פוני, וסיור עם טרקטור ועגלה במשק החקלאי ובעיגול של נהלל. כמו כן תנתן הרצאה קצרה על תולדות היישוב וכפר הנוער החקלאי.

 

 

זמני הפעילות: ב-19-21.2 (שני-רביעי), 15:30- 9:30. עלות הפעילות: 20 שקל למשתתף (תשלום ברפת כפר הנוער). לבירורים מראש: 04-6515128, 04-6416000, 052-2412307.

 

 

איך מגיעים: מושב נהלל נמצא בלבו של עמק יזרעאל. מכוון חיפה: נוסעים עד צומת נהלל בכביש חיפה-נצרת, פונים ימינה ואחרי 500 מ' פונים ימינה למושב. מכוון עפולה: נוסעים לכוון נצרת עד צומת עדשים, פונים שמאלה ונוסעים בכביש לכוון חיפה כ-10 דקות , אחרי הסיבוב לבסיס רמת דוד מגיעים לפנייה למושב נהלל ובה פונים שמאלה. *מס' 8 במפה.

 

כפר הנוער כדורי

כפר הנוער כדורי שוכן למרגלות הר תבור והוא בן 73 שנה. בכפר יש משק חקלאי מסורתי, רפת, דיר ואורווה.

 

לרגל חגיגות החלב יפתחו שערי בית הספר לקהל הרחב לפעילות שמותאמת לכל המשפחה. בין האטרקציות: סיור במשק החקלאי עם טרקטור ועגלה, האכלת עגלים יונקים וטלאים בבקבוקים, צפייה בחליבת כבשים בדיר, והכנת שמנת מחלב פרות. אפשרות לצפייה במופע רכיבה על סוסים.

 

זמני הפעילות: 18-19.2, 52-26.2, בין השעות 15:00 –10:00. עלות הפעילות: חינם. לבירורים: מרכז המשק אלי שוסטר - 050-6234927 או 050-6234916.

 

איך מגיעים: מכיוון עפולה עוברים את כפר תבור כקילומטר לכוון צומת גולני, פונים שמאלה עד שמגיעים לשער כפר הנוער כדורי.  *מס' 6 במפה.

 

כפר הנוער הדתי, חסידים

 

 

במסגרת הסיור בכפר, שקיים כ-75 שנה, יערך ביקור ברפת אשר עובר בכל תחנות החיים של הפרה, מההמלטה עד המכירה. הסיור כולל ליטוף עגלים, שיחה על העבודה ברפת, סיור במכון החליבה ואף חליבה. וגם סיור בבית הבד של כפר הנוער עם אפשרות לרכישת שמן, וסרט של 10 דקות המסביר על כפר הנוער.

 

 

זמני הפעילות: הסיורים יתקיימו ב-18.2 ו-20.2, 12:00- 8:00. עלות הפעילות: לתלמיד 5 שקלים. לבירורים ותיאום מראש: 04-9847343, 052-2859040 או 052-3776011.

 

איך מגיעים: מצומת יגור פונים ימינה. נוסעים ישר כ-2 ק"מ, ברמזור הראשון פונים ימינה, נוסעים כ-500 מטר ופונים פניה נוספת ימינה (לכפר חסידים), בצומת השנייה פונים שמאלה, וממשיכים כל הזמן ישר עד לכניסת כפר הנוער. *מס' 7 במפה.

 


יותר משהפרה רוצה לינוק

"שביל פרות החלב", בית לחם הגלילית

 

 

 

ב"שביל פרות החלב" מציעים חוויה חקלאית לכל המשפחה שמורכבת מהסברים והפעלות עם הדרכה צמודה. "בשביל החלב" מעניקים הסבר על משפחת היונקים ועל המלטה של הפרה, כדי להבין למה ולמי נותנת הפרה חלב. תתקיים האכלת עגלים גדולים עם אתים ומטאטאים המתאימים לגודל הילדים. כשהילדים עובדים ונהנים, המבוגרים יקבלו הסבר על הזרעה מלאכותית וגנטיקה בבקר.

 

 

במכון החליבה לומדים ומתנסים בחליבה בידיים, וביחד מרכיבים את מכונת החליבה, ומתרשמים מהחלב בצנצנת. החלב נמזג לבקבוקים גדולים ועוברים להניק את העגלים הקטנים. הסיור מסתיים "במשתה" של שוקו וחמאה, מוצרי חלב שהכינו המבקרים.

 

זמני הפעילות: פתוח בשישי, שבת, ערבי חג וחופשה, החל מ-10:00 בבוקר. עלות הפעילות: 20 שקל למבוגר, 25 שקל לילד מגיל שנתיים וחצי. ביקור בימי חול יש לתאם בטל' 052-3275682. *מס' 1 במפה.

 

המוזיאון לראשית ההתיישבות ומוזיאון הרפת, קיבוץ יפעת

 

 

 

 

במוזיאון לראשית ההתיישבות, המציג את סיפור ההתיישבות בעמק יזרעאל, ובמוזיאון החלב והבקר מתקיימת פעילות למשפחה בימי חגיגות החלב: ביקור והדרכה במוזיאון החלב והבקר (ייחודי ויחידי בארץ), פעילות ב"מוזיאון ראשית ההתיישבות" בנושא החלב והצמר, סיפורי רועים, החבצת חמאה, בישול גבינה על פתיליה (או פרימוס), טוויה ואריגת צמר.

 

 

בנוסף יתקיימו סיורים במרכז המבקרים ברפת העמק, הגדולה בישראל, הכוללים ביקור במרכז חליבה ממוכן וממוחשב, וסדנה לבישולי גבינות בבית בהדרכת אריה גלבוע , מהנדס מזון וחלב (.M.sc) - הרחבת הידע והתלמדות בייצור מוצרי חלב וגבינות בתהליכים מסורתיים, ביתיים. בסדנה נאפשר הכרת מתכונים והתנסות בבישול גבינה צ'רקסית וגבינה צפתית, אותן יקחו המשתתפים הביתה. 

 

זמני הפעילות: 24.2 (שבת), 15:00 -11:00. עלות הפעילות: 22 שקל למבקר (לא כולל את הסדנה של אריה גלבוע). לבירורים ולתאום מראש: 04-6548974 .

 

איך מגיעים: קיבוץ יפעת, על כביש חיפה עפולה דרך נהלל. *מס' 3 במפה.

 

פרובוט, מרכז מבקרים ברפת הרובוטית, כפר יחזקאל

 

 

 

ברפת רובוטית, ללא מגע יד אדם, הכל עובד "על אוטומט": הרובוט חולב את הפרות בעצמו, מאכיל ומפנק אותן ובודק את איכות החלב. אין שעות חליבה - כל פרה באה רק שמתחשק או קצת לוחץ. ואם כואב לפרה הגב – יש גם עמדת מסאז'.

 

 

ב"פרובוט " מתקיים סיור מודרך מלווה בפעילויות - הכרות והתנסות עם שיא הטכנולוגיה בחליבת פרות, הגמעת עגלים קטנים מבקבוק, פינת יצירה ופעילות חווייתית לילדים מעולם הפרות והמשק החקלאי, וסרט משעשע על הרפת, מתנה לכל ילד. במקום יש חנות עם מגוון מוצרים מיבולי הכפר והעמק.

 

בנוסף, יתקיים טיול ממרומי הגלבוע, דרך שדות המרעה שבעמק, עד לרפת הרובוטית בכפר יחזקאל. בביקור באזור תכירו חבל ארץ השומר על צביונו החקלאי הייחודי ותתבשמו בשלל ריחות ונופים משכרים. במהלך הטיול תערך תצפית מרהיבה מהגלבוע כלפי השדות שבעמק, בשילוב מעט הליכה ברגל, בין עצים ומראות פריחה מדהימים. בהמשך הטיול ביקור ב"פרובוט".

 

הטיול יתבצע בכל סוף שבוע ובמהלך חגיגות החלב. משך הטיול כ-4 שעות. הטיול מיועד ומתואם למשפחות ברכבים פרטיים, והוא יוצא ממרכז המבקרים ברפת הרובוטית בכפר יחזקאל. עלות הטיול : 45 שקל למבקר(כולל כניסה לאתרים ופעילות לילדים) יש להירשם לטיול מראש. לפרטים והרשמה: 04-6531651, 054-4962656.

 

זמני הפעילות: בסופי שבוע, חגים וחופשים ובימי חגיגות שמחת החלב, בין השעות 15:00-10:00. עלות הפעילות: 22 שקל למבוגר, 27 שקל לילד מגיל 3. סיור יוצא כל שעה עגולה.יש להזמין מראש מקום בסיור. מתאים בכל מזג אויר. לבירורים ולהזמנת מקום בסיור: 04-6531651, 054-4962656.

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 71 בין עפולה לבית שאן. שילוט הכוונה מהכניסה ליישוב. *מס' 2 במפה.

 

בית הספר החקלאי פרדס חנה

 

 

בית הספר החקלאי משלב למעלה משבעים שנה מכלול חינוכי של שלוש צלעות: בי"ס אזורי, פנימייה ובה"ס חקלאי. שילוב זה מאפשר לחנך ילדים בחטיבת ביניים ובי"ס תיכון מכל הרמות ובמגוון רב של מגמות לימוד, עבודה חקלאית ומענה לתלמידים בעלי צרכים שונים.

 

 

לרגל חגיגות החלב יקיים בית הספר החקלאי פרדס חנה סיורים ברפת מודרנית, הסברים על גידול, האבסה, המלטה, חליבה וכלל הפעילויות שברפת. כמו כן, נשלב פינות יצירה, אפיית פיתות, סיור במשתלה, רכיבה על סוסים, מכירת מוצרי חלב ועוד.

 

 

זמני הפעילות: 23-24.2 (שישי ושבת), 15:00- 9:00. עלות הפעילות: 5 שקלים למשתתף מעל גיל 3. לבירורים: 050-4267961, 04-6177111. *מס' 9 במפה.

 מחלבות בצפון  

מחלבת בר הגליל, קיבוץ דן

המחלבה מייצרת גבינות צהובות, גבינות שמנת, צפתיות, רכות וקשות, גבינת חלומי, יוגורט בטעמים, גבינה כחושה, בולגרית וגבינת פטה מחלב בקר בלבד ללא צבעי מאכל וללא חומרים משמרים.

 

בחגיגות החלב תפתח המחלבה למבקרים (בתיאום מראש בלבד), ניתן יהיה לצפות בהליכי הייצור ולטעום מהגבינות השונות.

 

זמני הפעילות: ימי חול, 15:00- 8:00, ימי ו' 13:00- 8:00, ובשבת סגור. לבירורים ותיאום מראש: 050-7297647 רוני.

 

איך מגיעים: קיבוץ דן שבגליל העליון כ-8 ק"מ אחרי קרית שמונה. *מס' 13 במפה.

 


הולכות לחגיגות החלב (צילום: איי-פי)

 

מחלבת "טבע עז", מושב בן עמי

מחלבת "טבע עז" פותחת את שעריה ותזמין את כל הקהל לביקור ב"שביל החלב". הביקור כולל: סיור בדיר העיזים עם הסבר על אורך חייהם, התנסות בחליבת עיזים, האכלת עיזים והגמעת גדיים בבקבוקים, הסבר על סוגי הגבינות ואופן הכנתם כולל טעימות. בנוסף, המסעדה במקום תציע תפריט מיוחד לחג החלב, לארוחות בוקר וארוחות חלביות, על בסיס הגבינות.

 

בחנות המפעל יוצאו למכירה כל גבינות המחלבה וגבינות איכות אחרות במחירים מיוחדים, ומבצע לכל הקונה גבינות מעל 150 שקל יוכל לקבל גליל עיזים מתנה (מוצר חדש לכבוד החג).

 

שעות פתיחה בחנות-מסעדה: כל יום מ-8.30 בבוקר ועד 18.00, כולל שבת במהלך ימי חג. הסיורים ב"שביל החלב" יערכו בכל שעה עגולה החל מ-11.00 ועד 15.00. עלות הפעילות: 15 שקל למבקר (מגיל שנתיים), כולל ערכת האכלה לגדיים וטעימת גבינת. לבירורים ולתיאום מראש: 050-8228531.

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש מס' 89, בין נהריה לצומת כברי. שילוט הכוונה מהכניסה למושב בן עמי (מול בית חולים נהריה). *מס' 15 במפה.

 

מחלבת המאירי, צפת

מחלבת המאירי צפת היא המחלבה הראשונה בארץ, וקיימת כבר למעלה מ-160 שנה. סודות הייצור של גבינות הצאן המשובחות של המאירי עוברים מדור לדור, כבר שישה דורות.

 

לכבוד חגיגות החלב יוכלו המבקרים לערוך סיור במקום ולשמוע על ההיסטוריה של צפת והעיר העתיקה, את סיפורי המשפחה המיוחדים, וכיצד החל תהליך ייצור הגבינות. במהלך הסיור יוקרן חיזיון אורקולי המתעד יום ייצור במחלבה, ובסיומו המבקרים יטעמו מהגבינות הבולגרית והצפתית של המאירי אשר שמן יצא למרחוק.

 

זמני הפעילות: 26-16 בפברואר, במשך כל ימות השבוע, ב-12:00 בצהריים. בשבת סגור. עלות הפעילות: 15 שקל למבקר מעל גיל 3. לבירורים ולתיאום מראש: 052-3721609, 04-6921431.

 

איך מגיעים: הנחייה טלפונית. *מס' 14 במפה.

 

מחלבת חמודי, כפר יאסיף

המחלבה מייצרת מחלב בקר את הגבינה לכנפה, "עוגת הטעם המזרחי", ותוצרתה משמשת את הקונדיטוריות באזור.

 

לרגל חגיגות שמחת החלב יתקיים במקום סיור והסבר על תהליך הייצור, ובסיומו סיור בקונדיטורית אבו-אל ואליד, הסמוכה. בקונדיטוריה ילמדו המבקרים על אופן הכנת הממתקים המזרחיים, ויטעמו מהכנפה החמה והטעימה. בנוסף, ניתן כמובן לרכוש במקום ממתקים.

 

זמני פעילות במחלבה: שישי ושבת 16:00- 9:00. זמני פעילות בקונדיטוריה: שישי ושבת 22:00 -10:00. לבירורים ולתיאום מראש: 050-8342033 (שולי).

 

איך מגיעים: הכוונה טלפונית. *מס' 12 במפה.

 


שלא תאכל לך היד

מחלבת עין-כמונים

עין-כמונים, משק חקלאי קטן בהרי הגליל (כביש 85) בין כרמיאל לראש פינה, מחזיק בעדר גדול ומשובח של מאות עיזים, הרועה במרעה טבעי בשטחים רחבים ואורגנים. במקום פועלים מחלבה, בית בד לייצור שמני זית ומסעדה ייחודית על טהרת התוצרת העצמית.

 

עין כמונים הוקמה על ידי משפחת אברוצקי ב-1979. המחלבה מייצרת גבינות בידע צרפתי, הולנדי, איטלקי, אירי, יווני וכמובן פרי פיתוח מקורי. הגבינות עשויות על טהרת חלב העיזים של העדר המקומי, חלב מלא ומפוסטר ומיוצרות מחומרים טבעיים בלבד, ללא חומרים משמרים וללא צבעי מאכל. הגבינות נמכרות בחנות המשק, ולאחרונה גם ברשתות השיווק הגדולות והמובילות ברחבי הארץ.

 

האירוח במסעדת עין כמונים כולל מאפה בית, חמאת שום, יין זיתים דפוקים, סלטים, פסטות עשירות של גבינות צאן מהתוצרת העצמית של המחלבה, גלידות ועוד. לכבוד חגיגות החלב תוגש ארוחת בוקר חלבית במחיר מיוחד של 50 שקל לאדם .

 

שעות פעילות החנות: בכל ימות השבוע, כולל שבת, 20:00- 10:00. שעות פעילות המסעדה: א'-ה' ושבת, 20:00- 11:00, שישי וערבי חג 21:00- 11:00. לבירורים ולתאום מראש: 04-6989680.

 

איך מגיעים: לבאים מכביש עכו-צפת, 5 דקות מצומת חנניה (צומת 7). לבאים מצומת גולני, 5 דקות מצומת כדרים. *מס' 17 במפה.

 

מרכז מבקרים מחלבות שטראוס, אזור תעשייה ברלב

מרכז המבקרים של שטראוס מחלבות בפארק תעשיה בר לב פועל לרגש ולהעניק חוויה מלמדת ובלתי נשכחת בתיבול של הרבה אהבה. הביקורים במרכז הם לקבוצות מאורגנות ולמשפחות בתאום מראש.

 

תכנית הביקור מותאמת לאופי הקבוצה ומורכבת מצפייה בסרט (תלת מימד לילדים או סרט על תולדות משפחת שטראוס למבוגרים), משחק אינטראקטיבי, ייצור מוצרי חלב במעבדה וירטואלית וסיור באולמות הייצור. כמובן שניתן לטעום ממגוון מוצרי החברה ובסוף הסיור מקבלים גם שי הפתעה.

 

זמני הפעילות: א' 12:30-18:00, ב'-ה' 9:00-16:00. עלות הפעילות: 10 שקלים למבקר. גיל המבקרים בסיור מגיל 7 ומעלה. חובה להגיע לבושים במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות. לבירורים ולתאום מראש: 04-9018035.

 

איך מגיעים: אזור תעשייה בר לב, על כביש 85, 5 ק"מ מזרחית לצומת אחיהוד. *מס' 18 במפה.

 

מחלבת הנוקד, מושב גילון

מול נוף מרהיב בגילון מתקיים אירוח גבינות ויין, טעימות וארוחות (בתיאום מראש). מחלבת הנוקד מייצרת גבינות עיזים וכבשים אורגניות, גבינות קשות ורכות. בחנות המחלבה ניתן לקנות גבינות, יינות ושמן זית.

 

לכבוד חגיגות שמחת החלב יימכרו מבחר גבינות בהנחה של 10%. בימי הפסטיבל יתקיימו סדנאות לייצור גבינות וסיור מודרך במרתף הגבינות – למבוגרים בלבד. הסדנה כוללת ארוחת בוקר/בראנץ'.

 

זמני הפעילות: א'-ה' 17:00 -9:00, ימי ו' ושבת 16:00 -9:00. עלות הפעילות: עלות הסדנה 185 שקל. לבירורים ולתיאום מראש: 050-5705229, 04-9566062, 050-7151300.

 

איך מגיעים: מכביש עכו כרמיאל מס' 85, פונים ליישוב גילון, שילוט הכוונה מהכניסה ליישוב. מס' 10 במפה.

 

חלב עם הרוח, הר השאבי יודפת

העיזים בחלב עם הרוח ניזונות ממרעה טבעי, כלומר הן מלחכות בעיקר את צמחיית הבר של הגליל. לכן הגבינות מכילות תערובת של ניחוחות הגליל.

 

ב"שמחת החלב" תהא החווה פתוחה, בתאום מראש בלבד, כך שאפשר יהיה לרכוש גבינות במקום או לסעוד במסעדה מאוד לא קונבנציונאלית.

 

זמני הפעילות: בכל שעות היום ובתיאום מראש בלבד. לבירורים ולתיאום מראש: 050-5327387.

 

איך מגיעים: הישוב יודפת נמצא בגוש שגב. בכניסה ליישוב יש להתקשר ל"חלב עם הרוח" על מנת לקבל הכוונה. *מס' 11 במפה.

 

מחלבת אל & לור, קיבוץ כנרת

 

לפני כשנתיים נפתחה בעמק הירדן מחלבת בוטיק המייצרת גבינות בידע צרפתי. הגבינות מיוצרות על ידי הגבנית שרה לוי, נצר למשפחת גבנים מנורמנדי בצרפת. המחלבה מזמינה את הקהל הרחב להיות שותפים בהגשמת חלום של שילוב בין נפלאות עמק הירדן וניחוחות צרפתיים. בחזית המחלבה אפשר לרכוש את גבינות הבית או לסעוד ארוחות בטעמים מיוחדים. לרגל חג שמחת חלב תתקיים סדנה לייצור גבינות לכל המשפחה.

 

 

זמני הפעילות: שישי-שבת, בין השעות 17:00- 10:00. עלות הפעילות: עלות הסדנא 45 שקל לבודד. לבירורים ותיאום מראש: 054-4262250.

 

 

איך מגיעים: קיבוץ כינרת שבעמק הירדן ממוקם בין צומת צמח למושב כנרת. *מס' 19 במפה.

 

 

מחלבת ברקנית – משק ברקין, כפר יחזקאל

מחלבה משפחתית קטנה המתמחה מזה 28 שנה בייצור גבינות צאן משובחות. בבעלותה עיזים וכבשים הרועות בשטחי מרעה טבעי במשך כל ימות השנה. גבינות ברקנית מיוצרות כולן מחלב מלא בתהליכי ייצור מסורתיים שנלמדו במשך ביקורים חוזרים ונשנים באזורים שונים בצרפת, שוויץ וספרד.

 

בחגיגות שמחת חלב ניתן יהיה לטעום ולקנות את הגבינות המיוצרות במחלבה. מחלבת ברקנית אחראית ומטפלת בכל היבטי הייצור של מוצריה החל בייצור החלב וכלה בשיווק הגבינות. לאחרונה נפתחה במשק חנות המחלבה.

 

מועדי פתיחת החנות: יום ו', 14:00 -10:00, שבת 16:00- 10:00.  לבירורים ולתאום מראש: 04-6531431 , 050-4492799, 04-4492799 (מיכל). לקבוצות, בתיאום מראש, ניתן לקיים סיור וארוחת גבינות.

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 71, בין עפולה לבית שאן, שילוט והכוונה מהכניסה למושב כפר יחזקאל. *מס' 16 במפה.


רפתות במרכז  

לגעת בחיות – ספארי ילדים, קיבוץ גבעת חיים איחוד

במקום קסום באווירה כפרית ורגועה שוכנת לה פינת חמד אמיתית. באתר מגוון רחב של אטרקציות אשר מעניקות יום של כיף וחוויות לכל המשפחה. הפעילות כוללת: כניסה מודרכת לספארי חיות בר בו ניתן להאכיל, ללטף, לערוך תצפית ולקבל הסברים על חיות בר, עופות מים ויבשה, כבשים ועזים.

 

וגם פינת ליטוף עם מגוון רחב של בע"ח, רכיבה על סוסי פוני, סדנת עבודה בעץ ופינת ציור. התנסות בחליבת עז בה כל ילד ניגש אל העז ומתנסה בעזרת מדריך בחליבתה. כל חלבן מקבל תעודת "חלבן מוסמך". נסיעה בטרקטור ועגלה ברחבי הקיבוץ עם מעבר ברפת הפרות. במקום פועל מזנון-בית קפה.

 

זמני פעילות: א'-ה', 16:00- 10:00, ו' 14:00- 10:00, שבת 16:00 – 10:00. עלות הפעילות: 15 שקל למבוגר, 25 שקל לילד. נסיעה בטרקטור: 5 שקלים לנוסע, רכיבה על סוס פוני: 10 שקלים. לברורים ותאום מראש: 050-7602119 (יובל), 04-6369553.

 

איך מגיעים: מדרום - נוסעים בכביש 4, פונים בצומת הרא"ה ימינה, ונוסעים 3 ק"מ לקיבוץ גבעת חיים איחוד. מצפון - נוסעים בכביש 4 לכיוון דרום, ופונים שמאלה בצומת הרא"ה, נוסעים 3 ק"מ לקיבוץ גבעת חיים איחוד. *מס' 20 במפה.

 

"לגעת בטבע", בכפר הירוק

בחגיגות החלב יפתחו שערי הכפר לקהל הרחב ולקבוצות בתי ספר וגני ילדים. במקום יערך סיור מלמד דרך תחנות הסבר ברפת הכפר הירוק. הרפתנים, חניכי הכפר הירוק, יסבירו ויציגו את הנושאים: מהי רפת האקולוגית , איך הופכים זבל (פרש פרות) ל"זהב", כיצד מתעברת פרה ללא פרים ברפת, איך יודעים מתי פרה עומדת להמליט, ומה עושים מיד אחרי שפרה ממליטה?

 

בנוסף, תתאפשר כניסה למכון החליבה כולל הסברים על איך חולבים, כמה חלב מניבה פרה ביום, הצצה לתוך מיכל מלא בחלב, למה כל הזמן בוחשים את החלב, איך מכינים לפרות את ארוחתן, מהי עגלה מערבלת ועוד.

 

במקום יתקימו גם משחקים, הפתעות ויחולקו ממתקים לילדים ותהייה פינת דפי צביעה בנושא הרפת ופינת ליטוף גדיים, עגלות, וארנבונים. כמו כן תערך ארוחה חלבית הכוללת אפיית פיתות וניגוב לבנה, קערית חלב/שוקו עם דגנים.

 

עלות הפעילות: 20 שקל לכל מבקר. לבירורים ולתיאום מראש: יורם לביא 052-3860007.

 

איך מגיעים: הכפר הירוק ממוקם דרומית לרמת השרון. לבאים מכביש החוף פונים בצומת גלילות לכיוון מזרח על כביש 5. לבאים מכביש 4 (גהה) פונים בצומת מורשה מערבה על כביש 5. בכבישים המובילים לכפר הירוק יש שילוט הכוונה לפעילות. *מס' 23 במפה.

 


נא לאכיל את החיות (צילום באדיבות מועצת החלב)

 

כפר הנוער בן-שמן

כפר הנוער בן שמן חוגג 80 שנה להיווסדו. ב-17 בפברואר (שבת) נחגוג בכפר את חגיגות החלב. בתוכנית: ביקור בחצר הפנימית המשוחזרת ובמוזיאון של הכפר, צפייה בסרט של 10 דקות המתאר את ראשית ההתיישבות החקלאית, סיורים רכובים בכפר על גבי טרקטור וסיור במכוני החליבה בצאן וברפת, ביקור בגן הזואולוגי ובו פינות ליטוף, פינות הפעלה ויצירה לילדים, נחשים ובעלי חיים נוספים. במקום דוכני מזון המופעלים על ידי חניכי הכפר.

 

זמני הפעילות: 15:00- 10:00. הכניסה חופשית. לבירורים: 052-3503792 (אבי) או 054-2323275 (מיקו).

 

דרך הגעה: מכביש מספר 1 מגיעים לצומת לוד, ממשיכים עד לצומת גינתון, משם פונים לכפר הנוער בן- שמן. *מס' 24 במפה.

 

טל-טלה, קיבוץ קבוצת שילר

בטל טלה בקבוץ קבוצת שילר ברחובות מתקיימת פעילות חוויתית, יצירתית וחינוכית למשפחות. שיתוף המשפחה כולה בפעילויות ובעשייה סביב נושא החלב, מפעילה ומגרה את כל חושיו של הילד. באוירה פסטוראלית הילדים מכירים את משפחת הבקר והצאן, כולל ביקור ברפת פעילה ובמכון חליבה חדשני והאכלת העגלים הקטנים.

 

בין השאר הילדים מתנסים בחווית החליבה הידנית, מגבנים גבינה מחלב מפוסטר, שומעים סיפורי רועים ב"מאהל משה" ומופעלים בעזרת כלי נגינה, מכינים פיתות על סאג' (תנור אפיה בדואי), מכינים עבודות יצירה בצמר טבעי ולוקחים מזכרת הביתה.

 

בתום הסיור יושבת המשפחה ונהנית מפירות עמל היום: פיתה מהסאג, גבינה, שמן זית וזעתר וכוס שוקו המוגש קר מעשה הבית. למבוגרים יוגש לאורך כל הסיור תה צמחים ותהייה פינת קפה (ללא תוספת תשלום). ניתן לרכוש במקום לבנה מעשה הבית, זיתים וחמוצים.

 

ניתן לשלב סיורים גם לגיל הזהב בנושא חלב, כולל אירוח של גבינות, לחם כפרי וירקות אורגניים מהשדה של טל-טלה.

 

זמני פעילות: 16.2 (יום שישי), הסיור מתחיל ב-10:00 בבוקר, ובמהלך כל השבוע בתיאום מראש. משך הסיור כ-3 שעות (אינו מתקיים בגשם). עלות משתתף: 27 שקל לילד, 10 שקלים למבוגר. לברור ותיאום: 08-9496163, נייד:054-4920186 (גילה).

 

איך מגיעים: מצומת ביל"ו, באזור רחובות, עוקבים אחרי השילוט לק.קבוצת שילר או גן שלמה. *מס' 22 במפה.

 

רפת יהודה, קיבוץ צרעה

"רפת יהודה", מהרפתות הגדולות בארץ ובמזה"ת, משלבת את יתרונות הגודל עם מקצועיות ואהבת הפרות. בימים אלו פותחת הרפת את שעריה במטרה לאפשר לקהל הרחב להיחשף באופן חוויתי לתהליך ייצור החלב. הסיור ברפת מבטיח שילוב של למידה פעילה, התנסות והנאה.

 

במהלך הביקור ברפת יהודה יחשפו המבקרים לנושאים מרתקים, כמו איך חולבים 750 פרות, ביקור במגורי הפרות, הסבר על מזון הפרות ותהליך ייצור החלב. במהלך הסיור יוכל כל משתתף לקחת חלק ולתת לעגלה בת יום לשתות מבקבוק. הסיורים ברפת מודרכים על ידי רפתן  בעל ניסיון של שנים בעבודת הרפת, אשר ישלב גם אנקדוטות על עולם הפרות. בנוסף, יצא כל מבקר/ת  בסיום הסיור עם "תעודת רפתן צעיר".

 

זמני פעילות: בשבתות 15:30- 11:30, כל שעה. עלות הפעילות: 25 שקל לילד מגיל 3, 10 שקל למבוגר. הסיורים בתאום מראש: 0507-551933 (אמיר).

 

איך מגיעים: בכביש מס' 1 ת"א-ירושלים פונים בשער הגיא לכיוון בית שמש, כ-200 מטר אחרי הכניסה לבית-שמש, פנייה ימינה. בכניסה לקיבוץ צרעה יהיה שילוט. *מס' 21 במפה.


מחלבות במרכז

 

מחלבת יעקבס, כפר הרא"ה

בשנת 1936 הגיעו יצחק ורות יעקבס לכפר הרא"ה ובנו שם משק חלב קטן. את דרכם המשיך הבן שלמה ביחד עם רוני אשתו. בשנת 1997 החליטו בני הדור בשלישי לחדש מסורת אבות והקימו מחלבה עם ציוד חדיש. הייצור כיום מתבצע בשיטות מסורתיות, תוך הקפדה על הליכי ייצור מבוקרים.

 

במחלבה מעבדים חלב עזים, כבשים ובקר ומייצרים כ-25 סוגי גבינות איכותיות וייחודיות. בצמוד למחלבה נמצאת חנות מפעל חדשה המוכרת את מוצרי המחלבה ומגוון רחב של מוצרים נלווים כמו דבש, יינות זיתים ועוד.

 

במסגרת חגיגות החלב יתקיימו בחנות המחלבה טעימות ממגוון הגבינות, תוך מתן הסברים על הסוגים השונים של הגבינות. בנוסף, בחנות המפעל יימכרו הגבינות בהנחה של 10%. מי שמגיע למחלבה יוכל גם לערוך ביקור ברפת ולצפות בחליבת הפרות.

 

זמני פעילות: בימי חול 8:00-17:00, יום ו' 8:00-13:00, בשבת סגור. לבירורים ולתיאום מראש: 04-6366111.

 

איך מגיעים: מכביש 4 מת"א לחדרה, פונים ימינה בצומת כפר הרא"ה, ופניה ראשונה ימינה לתוך מושב כפר הרא"ה. יש שילוט הכוונה במושב. *מס' 25 במפה.

 

גבינות בית יצחק, מושב בית יצחק

המחלבה קיימת 40 שנה במושב בית יצחק שבעמק חפר והינה מייסודה של משפחה ממוצא הולנדי, דבר הניכר בידע שעומד מאחורי ייצור הגבינות. לצד המחלבה תמצאו את חנות המפעל המציעה מגוון רחב של גבינות, בינהן יוגורט גורמה מחלב כבשים 5% שומן וגבינת גאודה המאופיינת בטעם דומיננטי.

 

לכבוד חגיגות החלב מציעה המחלבה ביקור בחצר הרפת וחגיגת גבינות בחנות המפעל.

 

זמני פעילות: ימי חול 15:30 -7:00, יום ו' 13:00- 7:00, בשבת סגור. לבירורים ולתיאום מראש: 09-8344385.

 

איך מגיעים: כביש 57 מנתניה לבית ליד, פניה שמאלה לבית יצחק, בתוך המושב פניה רביעית שמאלה, ברחוב האילנות ליד בית הספר. *מס' 26 במפה.

 


גם אני רוצה לאכול (צילום באדיבות מועצת החלב)

 

גבינות חניאל, צביקה כפיר במושב חניאל

 

המשק של צביקה כפיר הוא היחיד בעולם בו נחלבות עיזים, כבשים, בופאלו ופרות ג'רסי. במקום מיוצרות מבחר גבינות מארבעת סוגי החלב השונים (מכל סוג בנפרד).

 

במהלך חגיגות החלב יוגשו ארוחות גבינות בשעות הבוקר והצהריים (כל יום פרט לשבתות) במחיר של 65 שקל לאדם, וארוחות פונדו (בתאום מראש) במחיר של 70 שקל לאדם. בנוסף, במהלך חגיגות החלב תינתן 10% הנחה על מגוון המוצרים במקום.

 

זמני הפעילות: ב-20.2 וב-23.2 יערכו סיורים והרצאה בתשלום ובהרשמה כוללת של 25 שקל לאדם. ב-26.2 תיערך סדנת בישול בנושא גבינה וחלב (הרשמה מראש ומותנה במינימום משתתפים) במחיר של 130 שקל לאדם. לבירורים ולתאום מראש: 052-2891931, 054-7950606.

 

איך מגיעים: בכביש 4 פונים מזרחה בצומת השרון לכביש 57 נתניה, לכיוון כביש 6. מייד אחרי כפר יונה, המושב הראשון מצד שמאל (צפון), הוא מושב חניאל. אחרי השדרה בכיכר, פניה ראשונה ימינה, אחרי 50 מטר פניה שמאלה, ונוסעים עד לסוף הרחוב. פונים שמאלה לרחוב הגבעה. בית אחד לפני סוף הרחוב, בצד שמאל. *מס' 27 במפה.

 

מרכז המבקרים של תנובה, מתחם סינמה סיטי

 

מרכז המבקרים של תנובה מזמין אתכם ליהנות ממסע אחר של גילוי, לימוד וחוויה במרכז המבקרים החדשני ביותר בישראל – "חוויה בתנובה". 800 מטרים רבועים של פעלולי הדמיה המדמים את המציאות בשיטות מולטימדיה מתקדמות ומעבירים בעזרתם תכני לימוד שונים. מסע וירטואלי בתוך תשלובת החלב של תנובה, כמו גם בחטיבות השונות שלה - ביצים, דגי ארצנו והעופות, מפגיש את המבקרים עם עולמות מידע כמו החלב כמזון, שיטות ייצור ודרכי שיווק.

 

זמני פעילות: א'-ה', 20:00 -9:00, יום ו' 14:00- 9:00, בשבת סגור. עלות הפעילות: 20 שקל למבקר. חיוב בתאום טלפוני מראש: 03-6986250 שלוחה 2. השתתפות בחוויה מגיל 6.

 

איך מגיעים: צומת גלילות - מתחם סינמה סיטי רמת השרון. *מס' 28 במפה.

 

ארץ זבת חלב – מחלבת מרקוביץ, מושב נחלים

 

מחלבת בוטיק עם מעדנייה על טהרת גבינות הכבשים והיוגורטים. הגבן אהרון מרקוביץ החל בייצור גבינות לפני 20 שנה עם משק כבשים קטן, המתמחה בעשיית גבינות מ-100% חלב כבשים במגוון עשיר של טעמים ומרקמים.

 

לכבוד שמחת החלב יתקיימו טעימות של הגבינות השונות בליווי הסברים. ניתן לקנות את מגוון הגבינות במעדנייה הממוקמת לצד המחלבה ובסמוך למחלבה פינת אירוח כפרית על טהרת תנובת המקום.

 

זמני פעילות: ימי חול 19:00 -8:30, ו' 13:00- 8:30, ובשבת סגור. לבירורים ותיאום מראש: 03-9332797.

 

איך מגיעים: כביש מס' 40, מצומת סירקין נוסעים דרומה לכיוון צומת הטייסים, מושב נחלים נמצא בינהן. *מס' 30 במפה.

 

דורון מן הטבע – מחלבת נחלים, מושב נחלים

מחלבת נחלים היא מחלבה ביתית והגבינות המיוצרות בה נעשות על פי מסורת משפחתית רבת שנים. החלב הוא חלב טרי מעיזים, כבשים ופרות הגדלות במשק ונחלבות במקום. את הגבינות מייצר דורון פורר בייצור אישי וייחודי לפי ידע וניסיון שרכש במחלבות שונות בעולם (צרפת, איטליה, הולנד).

 

במחלבה מבחר רב של גבינות רכות וקשות, כשהדגש הוא על גבינות מחלב עיזים שהחלב שלהן ידוע בסגולותיו. במקום חנות מפעל ובית קפה חדש בו ניתן למצוא, בנוסף לארוחות קלות, את כל מבחר הגבינות והיוגורטים ומוצרים משלימים כמו דבש, שמן זית ועוד.

 

במקום ניתן לערוך סיורים בתאום מראש, כולל חליבה, האכלה, ליטוף, יצירה, טעימה ונסיעה על טרקטור.

 

זמני הפעילות: א'-ה', 17:00- 9:00, בימי שישי 14:00- 9:00. בימי שישי מוגש מזון עשיר בין השעות 13:00 -9:00. עלות הפעילות: 15 שקל למבקר. טלפון לבירורים: 03-9328559. טלפון לתאום סיור: 052-2573971 (רונית).

 

איך מגיעים: מושב נחלים, ליד פתח תקוה, על כביש פ"ת–שדה תעופה לוד (כביש מס' 40). *מס' 29 במפה.

 

מחלבת גל, מושב כפר טרומן

בלב מושב כפר טרומן שוכנת לה מחלבת גל המתמחה בייצור גבינות איכות מחלב צאן ובקר. במחלבה מגוון של גבינות איכות, אשר כולן, למעט הרוקפור, הינן בעלות כשרות מהדרין של הבד"צ, חוג חתם סופר פתח-תקווה. מלבד מעדניית הגבינות העשירה, ניתן למצוא בחנות המפעל מגוון מוצרי איכות כמו חלבות, שמנים, תבלינים ותערובות, קונפיטורות, רטבים, ומרינדות.

 

לכבוד החגיגות יוכלו האורחים ליהנות מטעימות ממגוון הגבינות ולקבל הסברים על סוגי הגבינות ותהליך ההכנה. בנוסף, כל מי שיגיע למחלבה ויערוך קנייה בסך של 70 שקל לפחות, יקבל קוביית "לייט פטה" במתנה או לחילופין 5% הנחה על המחירים האטרקטיביים של חנות המפעל.

 

בנוסף, החל מפברואר ניתן יהיה להזמין פלטות גבינות מובנות לפי הרכבה אישית. בכניסה למחלבה, בין עצי זית וצמחי תבלין, רחבה בה ניתן לשבת וליהנות מגבינות האיכות שנקנו במחלבה.

 

זמני פעילות: ימי חול, 9:00-17:00, ימי שישי, 8:30-14:00, יום שבת סגור. לברורים ותאום מראש: 050-9792268, 050-2550350.

 

איך מגיעים: כפר טרומן משק 42. המושב נמצא בכביש 453 בין שדה התעופה לשהם. *מס' 31 במפה.

 

חוות עיזים הר הרוח, נטף

 

החווה הינה פרוייקט אקולוגי שבסיסו הוא עדר עיזים שיוצא למרעה 365 יום בשנה. מחלב העיזים מייצרים גבינות איכותיות, טריות, מתובלות ובשלות, רכות וחצי קשות, יוגורטים ולבנה. בחווה מתקיימות סדנאות של טעימות גבינות, חנות המציעה את מגוון הגבינות ופונדק המציע ארוחות על בסיס גבינות של החווה.

 

במהלך חגיגות החלב ניתן לבקר בדיר העיזים והגדיות. ניתן להשתתף בסדנאות במרעה וסדנאות אומנות לילדים ולכל המשפחה.

 

זמני פעילות: בימי חמישי בין השעות 24:00- 20:00 מתקיימים ערבי גבינות ויין "חורפיים" עם מוזיקה חיה, ימי שישי 16:00- 10:00, בשבתות 17:00 –11:00, בימי חול בתיאום מראש. לבירורים ולתיאום מראש: 02-5345660, 054-4934566.

 

איך מגיעים: בכביש תל-אביב ירושלים יורדים במחלף עין חמד, נכנסים לאבו גוש ופונים ימינה לכיוון מעלה החמישה, פונים שמאלה לנטף, וכחצי ק"מ לפני הישוב פונים שוב שמאלה לדרך עפר. *מס' 33 במפה.

 

מחלבת פרילי, מושב עזריה

המחלבה, שנוסדה ב-1949 על ידי יוצאי לוב וכורדיסטן, ממוקמת במושב עזריה, בכביש הישן לירושלים ובדרך הישנה ללטרון שבשפלה, אזור שמתאפיין בשפע של גידולי שדה, כרמים, לולים ורפתות. המחלבה, בבעלות משפחת לגלי המופעלת כיום על ידי בני הדור השלישי, מתמחה בייצור גבינה עיראקית וגבינה גרוזינית מחלב בקר, צפתיות, גבינת שמנת ויוגורטים.

 

במהלך חגיגות שמחת החלב ניתן לבקר ברפת ובמחלבה וליהנות מטעימות של הגבינות השונות, אותן ניתן יהיה גם לרכוש במקום.

 

זמני פעילות: ימי חול 19:00- 8:00, ו' 13:00 -8:00, בשבת סגור. לבירורים ולתיאום מראש: 052-8365787.

 

איך מגיעים: הכוונה טלפונית. *מס' 32 במפה.

 

משק בלומנטל, באר יעקב

משק בלומנטל הינו משק של חוויות כפריות המשלב בתוכו מחלבה כפרית איכותית, המייצרת מגוון רחב של מוצרים מחלב עיזים וכבשים. בחנות ניתן לרכוש תוצרת טרייה של המחלבה ומוצרים נוספים.

 

סיורים כפריים מודרכים במקום כוללים ביקור בדיר, ליטוף והאכלת העדר, חליבת עז והכנת גבינה, ופעילות יצירתית עם צמר כבשים, אפיית פיתות על סאג' בדואי וארוחה קלה.

 

שעות פעילות החנות: ראשון, שני, רביעי וחמישי 18:00 –8:00, שלישי ושישי 15:00 -8:00, בשבת סגור. *מס' 34 במפה.

 

בית חנן - משק 16

באדמות ואדי קוריאט, שנקנו בכסף מלא על ידי עולי בולגריה ב-1929-1930, קיים משק 16. המדיניות החקלאית במקום הייתה כלכלת המשפחה על ידי גודש ירקות, נטיעת פרדסים וגידול עופות. בין היתר, החליטו גם לייבא לארץ עזים על מנת לספק חלב ביתי למשפחות. כל משק קיבל עז אחת ותיש אחד להרבעה.

 

ב-1984 אחרי שהייה ארוכה באפריקה החלטנו להקים משק עיזים לחלב ומוצריו. המשק מתמחה בייצור גבינות לבנות וטריות, לבנה, קוטג' וגבינות קשות לבנות, צפתיות, גבינות פטה, בולגרית, וגבינת הבית - גבינת אורגנז. כמו גם כמות מצומצמת של גבינות צהובות. כל הגבינות דלות שומן, מ-3% עד 11%, והגבינות הצהובות עד 25% שומן. במקום יש פינת אירוח לארוחות במשק לפי דרישה.

 

לרגל חג שמחת החלב יערכו מספר פעילויות בשעות הבוקר: סיור מודרך הכולל הסבר על העיזים, תהליך ייצור הגבינה, סיפור ההיסטוריה של המשק והמחלבה, הסבר על חליבה וביקור בפינת ליטוף של גדי שנולד בעונה. בנוסף, הכנות אישיות של פיצות בטבון לבני שמוט, והכנה עצמית של מיצים מפרי הדר אורגני. במחלבה ניתן לקנות ממגוון המוצרים, כולל טעימות, במחיר מוזל לרגל החג, והכל באווירה כפרית בריאה ונעימה.

 

שעות הפעילות: מ-8:00 עד 20:00. עלות סיור: 8 שקלים לאדם. לבירורים ותיאום מראש: 03-9671796, 03-9663311.

 

איך מגיעים: בית חנן נמצאת על כביש יבנה הישן בין צומת עין הקורא לכוון בית עובד, 200 מטר אחרי תחנת הדלק, ימינה לפני הרמזור. להגעה למשק 16 יש שילוט בתוך המושב. *מס' 35 במפה.

 

חוות הבאפלו, מושב ביצרון

החווה היא פרי יוזמתם של חגי ועירית טרייסטר. ההתמחות במשק היא בגידול וטיפוח הבופאלו.  המחלבה מתמחה בייצור מוצרלה בופאלו, יוגורטים, ריקוטה וחלב בופאלו.

 

בחגיגות החלב תוכלו ליהנות מבית הקפה בחווה ומחנות המפעל בספייסז בילו במחירים מיוחדים.

 

זמני הפעילות: בית הקפה, בתיאום מראש, בטלפון 050-8873184 (נעמה). חנות המחלבה בספייז בילו: כל ימות השבוע, כולל שבתות, 21:00- 9:00, שישי 15:00- 9:00. לבירורים ותאום מראש: 08-9455223, 08-8574508.

 

איך מגיעים: לספייסז בילו ליד רחובות, לבית הקפה בחווה במושב ביצרון דרך צומת כנות. *מס' 36 במפה.


רפתות בדרום  

מחלבות כפר סילבר

במבואות אשקלון בסביבה שלווה, בין עצי נוי ופרי, שדות ירוקים וכרי דשא מרהיבים שוכן כפר הנוער כפר סילבר. גולת הכותרת של המשק בכפר סילבר הוא ענף המחלבה בו לומדים ומתמחים תלמידי הכתות הגבוהות בביה"ס. המחלבה מייצרת את מוצרי החלב, בקר ועיזים, האיכותיים ביותר באזור, במגוון פריטים גדול: גבינות רכות וקשות, לבנות וצהובות, יוגורטים, מעדנים וגלידות.

 

ענף חשוב ומיוחד זה נשען על רפת מודרנית וממוחשבת ודיר עיזים איכותי הנותן תוצרת חלב ברמה גבוהה. בתהליך פיתוח בכפר מיוצרים מוצרים, דליקטסים, הנשענים על תוצרת המשק כמו קונפיטורות איכותיות ,ליקרים ושימורים. 

 

במהלך חגיגות שמחת החלב יתקיימו במקום סיורים בטרקטור ברחבי המשק כולל ברפת, מכון חליבה, הדיר והגן הזואולוגי. ביקור מודרך במחלבה ומכירת מוצרי חלב, גבינות ומעדנים ועוד מתוצרת הכפר. שוק איכרים במדשאות הכפר. מופע חבורת הזמר ולהקת המחול של כפר סילבר, הפינה המדברית - אוהל בדואי. פינות יצירה לילדים, פינת ליטוף, ארוחה חלבית במזנון הכפר.

 

זמני הפעילות: 23.2 (שישי), 14:00- 10:00 וב-24.2 (שבת), 15:00- 10:00. הכניסה ללא תשלום. לבירורים ותיאום מראש: 052-4843850, 052-4843868, 052-2716512.

 

איך מגיעים: מכביש מספר 4 מתל אביב לאשקלון, פונים שמאלה בצומת אבא הלל (מתחם הקוסמוס) לכיוון כביש מספר 3 (קרית מלאכי), פניה ראשונה ימינה לכפר סילבר. *מס' 39 במפה.

 

רפת קיבוץ גברעם

במסגרת חגיגות החלב יתקיימו במקום סיורים שכוללים סיור ברפת וביקור במכון החליבה. ליד הרפת יש פינת חי בה ניתן לראות אלפקות, איילים, שועלים, עופות שונים וחדר טבע. בנוסף, יש פינות ליטוף, פינת יצירה וחוות סוסים.

 

זמני פעילות: שישי 16:00 – 9:00, שבת 16:00- 10:00. באמצע השבוע בתאום מראש. עלות הפעילות: 15 שקל לילד מעל גיל שנה, מבוגר 10 שקל. לבירורים ותיאום מראש: 054-7701586 , 08-6770625.

 

איך מגיעים: גברעם נמצאת דרומית לאשקלון, כ-2 ק"מ לפני יד מרדכי. *מס' 37 במפה.

 


למי קראת פרה? (צילום באדיבות מועצת החלב)

 

שביל הרפת, אשל הנשיא

הרפת באשל הנשיא מתבססת בעיקר על עבודת התלמידים הלומדים באשל במסגרת יום העבודה. הסיור במקום מתחיל בהסבר מהעובדים ברפת, התנסות במכלול החליבה, מרגע הרכבת הגביעים ועד הגעת החלב למיכל הקירור, וביקור ביונקיה והשקיית העגלים. ובמרכז המחזור – הסבר כיצד מטפלים בזבל ומקבלים שקית קומפוסט. לבסוף מכינים גבינות במרכז המעבדה.

 

זמני פעילות: 19.2 (שני), החל משעה 15:00 ועד 10:00. ב-22.2 (חמישי), החל מ-15:00-10:00. משך הפעילות לקבוצה - כשעתיים. עלות הפעילות: 10 שקלים לאדם, החל מגיל שנתיים וחצי. לברורים ולתאום מראש: 050-6232405 אליאס מרדכי (מרכז משק).

 

איך מגיעים: המגיעים מת"א - מצומת בית קמה לכוון צומת הנשיא, ומצומת הנשיא פנייה לבאר-שבע, כ-200 מטר פנייה ימינה ל "אשל הנשיא" . בכניסה יהיה שלוט לרפת. *מס' 40 במפה.

 

חוות נאות – משפחת נחימוב

 

חוות נאות שוכנת על כביש 40 בין צומת טללים לצומת חלוקים. בחווה עדר עיזים יפהפיות, אשר מחלבן מייצרים גבינות רכות, יוגורט וגבינות קשות.

 

זמני פעילות: בזמן חגיגות שמחת החלב מוזמנים המטיילים להיכנס לחווה ולטעום מהגבינות המיוצרות במקום, החל משעת הזריחה ועד לשעת השקיעה. הבאים בשעות אחה"צ יוכלו לצפות בחליבה. לתאום סיורים לקבוצות: 054-4218789 גדי. לתאום לינה בחווה לחצו כאן . *מס' 38 במפה.


מחלבות בדרום

 

מחלבות כפר סילבר

 

במבואות אשקלון בסביבה שלווה, בין עצי נוי ופרי, שדות ירוקים וכרי דשא מרהיבים שוכן כפר הנוער כפר סילבר. גולת הכותרת של המשק בכפר סילבר הוא ענף המחלבה בו לומדים ומתמחים תלמידי הכתות הגבוהות בביה"ס. המחלבה מייצרת את מוצרי החלב, בקר ועיזים, האיכותיים ביותר באזור, במגוון פריטים גדול: גבינות רכות וקשות, לבנות וצהובות, יוגורטים, מעדנים וגלידות.

 

ענף חשוב ומיוחד זה נשען על רפת מודרנית וממוחשבת ודיר עיזים איכותי הנותן תוצרת חלב ברמה גבוהה. בתהליך פיתוח בכפר מיוצרים מוצרים, דליקטסים, הנשענים על תוצרת המשק כמו קונפיטורות איכותיות ,ליקרים ושימורים.

 

במהלך חגיגות שמחת החלב יתקיימו במקום סיורים בטרקטור ברחבי המשק כולל ברפת, מכון חליבה, הדיר והגן הזואולוגי. ביקור מודרך במחלבה ומכירת מוצרי חלב, גבינות ומעדנים ועוד מתוצרת הכפר. שוק איכרים במדשאות הכפר. מופע חבורת הזמר ולהקת המחול של כפר סילבר, הפינה המדברית - אוהל בדואי. פינות יצירה לילדים, פינת ליטוף, ארוחה חלבית במזנון הכפר.

 

זמני הפעילות: 23.2 (שישי), 14:00- 10:00 וב-24.2 (שבת), 15:00- 10:00. הכניסה ללא תשלום. לבירורים ותיאום מראש: 052-4843850, 052-4843868, 052-2716512.

 

איך מגיעים: מכביש מספר 4 מתל אביב לאשקלון, פונים שמאלה בצומת אבא הלל (מתחם הקוסמוס) לכיוון כביש מספר 3 (קרית מלאכי), פניה ראשונה ימינה לכפר סילבר. *מס' 39 במפה.

 

מחלבת אורורה, מושב אמונים

מחלבה כפרית משפחתית המייצרת גבינות עיזים וכבשים בסגנון אירופאי. הגבינות מיוצרות בתהליכי ייצור מסורתיים ועם חותם אישי.

 

 

לצד המחלבה נמצאת חנות המציעה למכירה גבינות איכותיות קשות ורכות, טריות, בשלות ומתובלות, יוגורטים וחלב עיזים מלא. בחנות ניתן לרכוש גם יינות בוטיק אייכותיים, צמחי תבלין אורגנים, שמן זית ועוד.

 

לכבוד שמחת החלב יתקיימו טעימות של הגבינות השונות בליווי הסברים.

 

 

זמני פעילות: בין ה-25-16 בפברואר, במשך כל ימות השבוע, בין השעות 17:00- 10:00. לבירורים ולתאום מראש: 08-8554857, 054-7907665.

 

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 4 עד לצומת אמונים, בין אשדוד לאשקלון, ויש שילוט. *מס' 41 במפה

 

 

חוות קורנמל, הר הנגב

חוות קורנמל הוקמה בערב ראש השנה תשנ"ח (1.10.97) על ידי ענת ודניאל קורנמל, בוגרי הפקולטה לחקלאות. החווה נטועה על גבעה הצופה אל הנוף המדברי בהר הנגב. דיר העיזים ממוקם אל מול טראסות אשר הינן שריד מחווה עתיקה מתקופת ברונזה תיכונה א' (4000-3000 שנה) והינו ביתן של כ-100 עיזים.

 

דניאל משלב בין שמירה על הערכים המסורתיים המותאמים לאקלים המקומי, לצד פיתוחן של גבינות שהן אינטרפרטציות אישיות לגבינות הצרפתיות המוכרות.

 

לכבוד חגיגות החלב ניתן לצפות בחליבה אחר הצהריים שמתקיימת החל מ-16:30, ניתן לטעום ממגוון הגבינות, ומכירת גבינות מתקיימת בכל יום בין השעות 18:00- 10:00.

 

זמני פעילות: בכל ימות השבוע, כולל שישי ושבת, 18:00- 10:00. לבירורים ולתאום מראש: 08-6555140, 2788051- 052.

 

איך מגיעים: על גבעה בסמוך לכביש 40, כשני ק"מ מצומת טללים לכיוון שדה בוקר, מצידו הצפוני של הכביש, שוכנת החווה על נתיב המכונה "דרך היין" בנוף מדברי קסום. *מס' 42 במפה

 


חלב על הזמן כמה כיף פה (צילום באדיבות מועצת החלב)

 

סובב יוטבתה

סיורים מודרכים בקיבוץ, ברפת ובמחלבה. הסיור נמשך כשעה וחצי במכונית פרטית וכולל: כניסה לקיבוץ והקפתו בכביש הסובב אותו, עם עצירה בנקודת תצפית על השטח החקלאי שממזרח לכביש הערבה, סככות העגלות והפרות ברפת, מכון החליבה עם הפרות שעל ה"קרוסלה", מרפסת תצפית המשקיפה על אולם הייצור של המחלבה, על המכונות הממלאות שוקו בבקבוקים, בשקיות ועוד.

 

סיור בשטחים החקלאיים, מטע התמרים, נקודת הגבול עם ירדן ואורוות הסוסים. בסוף הסיור טעימת משקה חלב מתוצרת מחלבת יוטבתה. היציאה מפונדק יוטבתה ליד פסל הנפחיה.

 

זמני פעילות: 18, 22 ו-25 בפברואר (ימי א' ו-ה'), בשעה 12:30. עלות הפעילות: 15 שקל למשתתף (התשלום בקופת המזנון). לברורים ולתאום מראש: 08-6357449, 054-9798231. *מס' 43 במפה.


סדנאות בארץ

 

עושים גבינות בבית

במהלך ימי שמחת החלב יתקיימו סדנאות השתלמות והרחבת הידע ביצור מוצרי חלב וגבינות בתהליכים מסורתיים-ביתיים. הסדנאות מיועדות לכל מי שמעוניין בחלב ומוצריו, רוצה להרחיב אופקים ואוהב להכין מוצרים טריים ומשובחים.

 

כל סדנה תכלול מפגש הכרות אחד, עם אפשרות להירשם לסדנה מלאה בת חמישה מפגשים מעשיים, והרחבת הידע התיאורטי בנושאי החלב: סוגי חלב, הרכב החלב, פיסטור, אחוזי שומן ומשמעותם, גורמי קלקול וכו'.

 

המפגש מקיף מגוון של גבינות פופולאריות ולצידן גבינות מיוחדות המאפיינות את הגליל. בחלק המעשי יכין כל משתתף, באופן אישי, אחד או שניים ממוצרי החלב הבאים: גבינה רכה למריחה, גבינה צ'רקסית, גבינת לבנה, יוגורט, לבן, גבינות אורדה/ריקוטה, גבינת חלומי, גבינה צפתית, גבינת קממבר. כל משתתף יקבל חומר רקע לימודי, מתכונים, כלים, ציוד וחומרים (שיישארו ברשותו). בסיום המפגש יקחו המשתתפים את התוצרים המוכנים.

 

עלות המפגש: 250 שקל + מע"מ, כולל חומרים וציוד, וכיבוד קל. מרכז ומדריך הסדנה: אריה גלבוע , מהנדס מזון וחלב M.Sc. מידע והרשמה: 054-4773026 (אריה). חנות "שמנא וסלתא", קיבוץ יגור, רויטל: 04-9848159, 054-5618227.

 

מועדי פתיחת הסדנאות (מפגשים מוצעים) ומיקומן: קיבוץ יגור, 16.2 (שישי), מ-8:30 עד 13:30. בית הספר החקלאי, כפר הנוער - כפר סילבר, 19.2 (שני), מ-12:00 עד 17:00. קיבוץ געש, 21.2 (רביעי), מ-16:30 עד 21:30. 


טיולים בארץ

 

מסלולי טיולים עצמאיים בין חגיגות החלב, כפי שנכתבו על ידי עמר שפירא, החברה להגנת הטבע.

 

 

אל הגלבוע ועמק חרוד

נפתח את היום בתצפית יפה מגבעה עטורת פריחה - תל יזרעאל. בצומת הסרגל בכביש הסרגל נפנה מזרחה, לכוון בית שאן, ונחלוף על פני יישובי חבל תענך. כאן התרחש הסיפור התנ"כי הידוע על יעל וסיסרא באוהל הרועים המדייני (ספר שופטים פרק ד').

 

נמשיך ישר ברמזור של צומת יזרעאל (היכן שיש פנייה שמאלה לעפולה) ונפנה בפנייה הבאה שמאלה ליזרעאל, ומיד ימינה לתל יזרעאל. במקום שולחנות פיקניק הצופים אל עמק יזרעאל, גבעת המורה והרי נצרת. בתל עצמו קשה להתרשם מההקשר ההיסטורי, בעיקר כאשר הוא מכוסה עשב ופרחים בעונה זו, אבל די אם נזכר בסיפור הטרגי של נבות היזרעאלי, המלך אחאב ואשתו איזבל, שנואת נפשו של אליהו הנביא (מלכים א', פרק כ"א). דמיינו את הארמון ממנו נזרקה המלכה הצידונית אל מותה ואת אחאב מת מות גיבורים כשהוא עומד במרכבתו במהלך הקרב למרות פציעתו הקשה.

 

שביל מסומן כחול יורד מכאן לצפון-מערב, בין הטרסות והפרחים, עד לחורשת האקליפטוסים הקטנה שלמרגלות הגבעה, היא עין יזרעאל . לכאן הגיעו שאול וצבאו בדרכם לקרב האחרון. 10-15 דקות ירידה ואתם במעיין, שלידו ניקבת מים האהובה על הילדים. לניקבה 3 פתחים מדרום לחורשה, ואפשר לזהות בקלות את הפתח ממנו ממשיכה תעלת מים אל הבריכה שבחורשה. עומק המים בניקבה 20-40 ס"מ ויש להצטייד בפנס.

 

נחזור מכאן לכביש 675 לכוון בית שאן. בצומת נבות נפנה ימינה ומיד שמאלה לכפר יחזקאל. ניסע לפי השילוט למחלבת ברקנית בה נטעם ונצטייד בגבינות משובחות. נחזור לכוון תל יזרעאל ובאמצע העלייה נפנה שמאלה, בשילוט לגלבוע. ניסע לאט בכביש הצר וכעבור 5 ק"מ נפנה שמאלה בשילוט להר שאול וכתף שאול. 1 ק"מ נסיעה בדרך טובה מסומנת באדום ואנו בפסגת הר שאול, בעל "התספורת הפנקיסטית" - רובו מכוסה יער אורנים ואילו המדרון הצפוני התלול ריק מעצים. זה מקום אידיאלי לפיקניק בין העצים אל מול הנוף עם הגבינות שקנינו.

 

נחזור כאן לתנ"ך ולסיפורם של שאול ובניו שנפלו בקרב מול הפלישתים, לא לפני שבעלת האוב מעין דור גרמה לו לשקוע בדכאון עם נבואתו הקשה של שמואל המת (שמואל א' פרק כ"ח). בדיוק בקו ישר מכאן להר תבור, בעמק שלפני התבור, נמצאת חורשה קטנה ובה מעיין עין דור, שם ישבה אולי בעלת האוב. נחזור לכביש החוצה את הגלבוע, נפנה שמאלה ולאחר כ-4 ק"מ נפנה ימינה לחנייה של הר ברקן, בו בולט מגדל תצפית של קק"ל. נעלה בשביל סלול לראש ההר ונצפה "על כל העולם"- מהרי השומרון בדרום, לחרמון בצפון, ומהר הכרמל במערב להרי הגלעד במזרח.

 

לרגלינו מדרום נבחין בגדר ההפרדה ובדרך הבטחון ואחריה בכפר פקועה. עד הקמת הגדר היו נשות הכפר עולות להר ללקט בחורף את פטריית אזניית הכלך הטעימה. מראש ההר מומלץ לצאת למסלול מעגלי עם סימון אדום: הליכה קלה מזרחה לתצפית על בית שאן, שם נתלו גופותיהם של שאול ויהונתן והורדו במבצע לילי על-ידי אנשי יבש גלעד. השביל יורד צפונה: חוצים בזהירות את הכביש ויורדים 100 מ' אל התצפית על הבריכות והשדות של עמק חרוד. השביל ממשיך מערבה בעלייה קלה בין ריכוזי רקפות גדולים וחוזר לחנייה.

 

נמשיך מכאן בכביש הגלבוע מזרחה ואחרי 4 ק"מ שמאלה בכביש הנופי היורד לבית אלפא. נפנה שמאלה ובצומת השיטה שוב שמאלה לכוון עפולה, ונחזור לכפר יחזקאל לראות "פרות היי-טק" בסיור מרתק במחלבה הרובוטית "פרובוט ".

 

 

מסלול מס' 1 במפה

 


מטיילות בשבילי החלב (צילום: גלית קוסובסקי)

 

אל גבעות האלונים ומערב עמק יזרעאל 

 

נפתח את היום בטעימת גבינות צאן ובקר במחלבת שוורצמן בבת שלמה. נצא מכביש החוף במחלף זכרון, נמשיך ישר בצומת פוריידיס לכביש ואדי מילח ו-7 ק"מ אחרי הצומת נצא ימינה בשילוט לבת שלמה. נפנה ימינה לרחוב היחיד של המושבה הותיקה, בה עוסקת משפחת שוורצמן במשך 100 שנה ו-3 דורות בייצור מוצרי חלב. ניסע לאט עד השילוט למחלבה ונחזור בזמן לתחילת המאה ה-20, עם חצר יפה וחדר מכירה שהוא גם מוזיאון קטנטן ומקסים. בזמן הטעימות והקניות נלגום תה וקפה. מומלץ גם להצטייד לפיקניק בפיתות טובות עם עשבי תיבול.

 

נמשיך בכביש 70 עד צומת יקנעם, נפנה שמאלה ומיד ימינה לכוון טבריה. בצומת השומרים ימינה, וברמזור של אלונים שמאלה לכוון בית לחם הגלילית. נעבור את הפנייה לאלוני אבא ואחרי ק"מ, קצת לפני הכניסה לבית לחם הגלילית, נפנה שמאלה לדרך קשה, שמשמאלה חורש מגודר ומימינה שדה פתוח. בפנייה הראשונה ימינה לדרך עפר ולאחר כמאה מ' נעצור, ונצא לטייל בין ריכוזים נהדרים של כלניות ורקפות ובחורש הפורח הסמוך (אם דרך העפר בוצית עדיף לחנות במפגש הדרכים וללכת בה רגלית).

 

נחזור לכביש, נכנס לבית לחם הגלילית וניסע הישר למרכז היישוב. את המרכז נזהה לפי בתי האבן המרשימים שבו - אלו בתיהם של הטמפלרים הגרמנים, חלוצי המודרניות האירופית בארץ-ישראל של המאה ה-19. נעצור ונשוטט רגלית בין הבתים, שבחלקם נפתחו מסעדות, גלריות, חנויות וצימרים. אחד הבתים, השייך לקובי פליישמן, הוא גם מרכז מבקרים בו ניתן, בתיאום מראש, ללמוד ולשמוע על סיפורם המיוחד של הטמפלרים.

 

ועל קצה המזלג - הטמפלרים הם קבוצה גרמנית נוצרית אדוקה שהגיעה לארץ הקודש והקימה מושבות חקלאיות מודרניות ביותר במושגי ארץ-ישראל של המאה ה-19. הם גם הביאו לראשונה עגלות עץ לטובת תיירות הצליינים לירושלים, לנצרת ולכנרת. כאן הם הקימו את המושבות בית לחם הגלילית וולדהיים- כיום אלוני אבא.

 

נחזור לצומת אלונים ונפנה שמאלה לכביש 75 לכוון נצרת. בצומת נהלל נמשיך ישר ואחריה שמאלה לכוון תמרת. לא נעלה ליישוב אלא נתעקל שמאלה לכוון הגבעה שבראשה מגדל תצפית. הכביש מגיע אל בית הקברות המפורסם של נהלל. נכנס בשקט אל בית הקברות היפה בו "נפגוש" אישים ידועים כמו משה דיין ואילן רמון, לצד חלוצי העלייה השנייה וראשוני המתיישבים במערב עמק יזרעאל.

 

נמשיך משם במאמץ קל ונעלה אל מגדל התצפית שבראש הגבעה-תל שימרון. מכאן נוף יפה מערבה וצפונה אל גבעות אלונים, מזרחה אל הרי נצרת ודרומה אל העמק ומושב נהלל העגול. למרגלות הגבעה שוכנת שמורה בוטנית מיוחדת ובה הריכוז הצפוני ביותר של עצי השיטה המלבינה, המוכרת מעמק האלה.

 

נחזור לצומת נהלל ונמשיך דרומה. נעבור את נהלל, את רמת דוד ואת גבת ונפנה שמאלה ליפעת. כאן ניתן ליהנות מחוויה משולבת של טעם וידע. הטעם, בצורת גבינות צאן בהשראה צרפתית-איטלקית-בלקנית יגיע ממחלבת צאן יפעת. את הידע נרכוש במוזיאון ראשית ההתיישבות שבקיבוץ, העורך פעילות חווייתית לכל המשפחה בנושא חלוצי העמק.

 

הכנה לטיול: בכדי להיכנס לאווירת האזור והיישובים שבו מומלץ לקרוא את ספריו של מאיר שלו- "פונטנלה" המתאר את סביבת בית לחם הגלילית, "רומן רוסי" שבו תיאור נפלא של בית הקברות של החלוצים, מושב נהלל והרכילות העסיסית שמאחורי סיפורי החלוצים.

 

מסלול מס' 2 במפה

 

חולות פלמחים וגבעות בית חנן

 

מסלול זה כמו "נברא" במיוחד לחגיגות החלב של אמצע פברואר: בזמן זה פורחים בלבן בוהק אלפי שיחי רותם בדיונות החול ליד פלמחים ולא הרחק, על גבעות הכורכר ליד בית חנן, פורחים מאות אירוסים בצבע ארגמן עז.

 

חולות פלמחים וגן לאומי שפך נחל שורק: ניסע בכביש 4 לכוון ראשון לציון, נעבור את מחלף ראשון ונצא למחלף גן רווה. נמשיך מעט ישר ונפנה ימינה בשילוט לפלמחים. נעבור מתחת לכביש החוף ואחרי 2 ק"מ נפנה שמאלה לחורשת הצנחנים, מקום טוב לפיקניק. מהפנייה נמשיך בדרך עפר בתוך החורשה עד הקצה המרוחק שלה, שם נראה סימון שחור ושילוט לגן לאומי שפך נחל שורק.

 

"זקני ראשון" יכולים לספר איך קפצו למים הצלולים של הנחל מעצי האקליפטוס שעל הגדה. מאז זרמו בו מעט מים והרבה ביוב ירושלמי והוא הפך לנחל מזוהם ומסריח. לאחרונה, לאחר הקמת מפעל טיהור מי השפכים, הנחל נעים יותר וניתן לטייל לידו כמעט מבלי להרגיש בעקבות הזיהום. קטע הנחל בין החורשה לשפך משוקם, שביל סלול לעגלות נבנה לאורך חלק ממנו וגם קבוצת צבי ביצה הובאה לאי קטן שנבנה בנחל.

 

טיולנו משלב את ההליכה לאורך הנחל אל אי הצבים, את הדיונות הרכות עם פריחת הרותם. ולמשקיעים - גם הליכה לאורך החוף המיוחד. בקצה החורשה חפשו תיבה ובה דפי מסלול ומפה. השביל השחור עובר מתחת לכביש והופך לשביל סלול המתאים לעגלות לאורך כ-300 מ'. כשהנחל מתעקל שמאלה חפשו אי קטן ונסו לראות בו את הצבים. השביל השחור ממשיך בצמוד לנחל אך כעת כדאי להתרחק מעט ולעלות לדיונות הקטנות.

 

לאחר שנשתולל בדיונות יש שתי אפשרויות: הקצרה - לחתוך דרך החולות בחזרה לחורשה. הארוכה - כ-4 ק"מ סך הכל של הליכה עד הים וחוף פלמחים. ניתן ללכת בשביל השחור ליד הנחל או דרך הדיונות מערבה ללא שביל מוגדר, בין קיבוץ פלמחים לנחל. במהלך ההליכה הסתכלו צפונה אל העצים שעל גדת הנחל וחפשו את הקורמורנים השחורים. השעה הטובה ביותר לראותם היא לקראת שקיעה, כאשר הם מתאספים במאות ללינת הלילה. בתחילת חודש מרץ הם כבר נערכים לנדידה ולוקחים "טיסה ישירה" לאירופה.

 

לבסוף נגיע לראש מצוק כורכר קטן הצופה לים ולשפך הנחל. אם דאגנו מראש להקפיץ רכב לחוף פלמחים נמשיך עם השביל השחור דרומה לאורך מצוק הכורכר, בו חצובות מערות, ונלך על החוף סמוך לקיבוץ עד לחוף הרחצה.

 

גבינות עיזים ואירוס הארגמן בגבעות בית חנן: נחזור אל צומת עין הקורא ונפנה ימינה בכביש לכוון בית עובד ויבנה. אחרי כ-2 ק"מ נפנה ימינה למושב בית חנן. מעט אחרי הכניסה נגיע לצומת משולשת ממנה ניסע לפי השילוט למחלבת בן בסט. המחלבה מתמחה בגבינות אורגניות, יוגורט ולבנה, הכל מחלב עיזים. לאחר טעימות והצטיידות בגבינות לפיקניק נחזור לצומת המשולשת וניסע מערבה בכביש המרכזי.

 

נצא מהמושב ולאחר ק"מ נעבור ליד גן ארועים. נמשיך ממנו ישר עוד 1.5 ק"מ עד שדרך הכורכר פוגשת בדרך עפר עם סימון אדום, בה ניסע מעט דרומה עד לגבעה ובה שילוט "שמורת אירוס הארגמן". נקפיד ללכת בשבילים המוגדרים בחבלים כדי לא לרמוס אירוסים ופרחים נוספים. במהלך חודש פברואר, ובמיוחד באמצע החודש, פורחים כאן מאות אירוסים, רובם בצבע ארגמן עז וביניהם מעט אירוסים בהירים ואף צהובים. בנוסף, פורחים כאן שיחי רותם, כלניות, רקפות, חמציצים ועוד- חגיגה של צבעים.

 

בסוף הטיול נותר רק לפרוש מחצלת או שמיכה ועליה גבינות העיזים, לחם שהבאנו עמנו, ועם בקבוק יין צונן החיים נראים מכאן כמו גן עדן.

 

מסלול מס' 3 במפה

 

 

בעקבות רועי הצאן בשפלה

נקודת המוצא של טיולנו היא העיר בית שמש וכביש 38 לכוון בית גוברין. ניסע מבית שמש דרומה, נעבור את מושב זכריה ונפנה ימינה לכוון שדות מיכה. לאחר 1.5 ק"מ נפנה שמאלה בשילוט לפארק בריטניה, נעלה בכביש הפנימי 1300 מ' ובראש הרכס נפנה שמאלה לדרך טובה, הנוסעת צפונה 800 מ' עד לחנייה.

 

סמוך לחנייה שולחנות פיקניק, ברז מים ושרותי קק"ל. מהחנייה עולה צפונה דרך עפר ובתחילתה מחסום לרכבים. לצד הדרך העולה הוצבו אבנים מסותתות עליהן מסופר בהמשכים סיפור הקרב המפורסם בין הג'ינג'י דוד הרועה לבין גוליית הפלישתי האימתני.

 

2-3 דקות עלייה מעט תלולה ואנו על תל עזקה עם תצפית נהדרת מזרחה לעמק האלה. בקרב המדובר חנו הפלישתים בעזקה, בעוד צבאו של שאול חנה מזרחה מכאן, בתל שוכה, שם מתחילה בעונה זו פריחת התורמוסים הכחולים. נחל האלה שבתחתית העמק סיפק לדוד את חלוק הנחל, אותו קלע לגוליית בול בפוני.

 

גבינות בחוות צוק: נחזור בדרך שעלינו אל כביש 38, ניסע דרומה ונעבור את צומת האלה. כ-200 מ' אחריה ניסע לאט ונחפש את השלט לחוות צוק. כביש צר או דרך כבושה מובילים לאחר ק"מ וחצי אל החווה היפה. על הגבעה נמצא סוכת גפן, דיר עיזים ומחלבה. ניתן לקנות גבינות מובחרות וניתן גם להזמין ארוחה מלאה.

 

טיול פריחה על רכס אבישור: רכס אבישור מורכב מגבעות מחוברות והטיול בו מצריך מעט עליות וירידות קלות והרבה זמן פנוי ליהנות מהנוף ומשפע הפרחים שבו. שביל ישראל בצבעי לבן-כחול-כתום עובר לאורכו ממצפה משואה אל תל גודד, מהלך כ- 5 ק"מ אותם ניתן לחתוך באמצע בחרבת צורה.

 

איך מגיעים: מצומת האלה דרומה על כביש 38, עוברים את הפנייה לליאון וגבעת ישעיהו ואחרי חצי ק"מ ימינה בשילוט למצפה משואה ועם הכביש המתפתל עד לראש הגבעה. במקום מגדל תצפית, שולחנות פיקניק ושירותים. כ-100 מ' מדרום למגדל התצפית, במקום בו הכביש מתעקל שמאלה, יוצא שביל ישראל דרומה ולאחר 2.5 ק"מ מגיע לחרבת צורה.

 

הקפצת רכב לחרבת צורה - חזרה בכביש 38 דרומה, עוברים את הפנייה שמאלה לנחושה ומיד אחרי תחנת האוטובוס פונים ימינה בדרך טובה כ-800 מ' אל ראש הרכס והחורבה שעליו. הקפצת רכב לתל גודד- בכביש 38, מהפנייה לנחושה, ממשיכים 2 ק"מ דרומה עד רחבה גדולה. מימין לכביש שממערב לה בולטת גבעת תל גודד.

 

משך הטיול בכל קטע, בין מצפה משואה לצורה ובין צורה לתל גודד, כשעה וחצי עד שעתיים בנחת. למרגלות תל גודד נמצאות שתי מחילות מסתור מימי בר-כוכבא. בזו הדרומית יותר, המתחילה במערת פעמון קטנה, זחילה נוחה יחסית עד למערת קולומבריום וחזרה. יש להצטייד בפנס.

 

לקינוח, שתי אפשרויות לטעימת וקניית גבינות, כל אחת בכיוון אחר: למי שמחפש מקום מיוחד ושקט בחיק הטבע, חוות הר יעלה בהרי יהודה היא המקום. המשפחה החיה שם דוגלת בהשתלבות בטבע וכך גם מראה המקום והאווירה. נחזור לכניסה הצפונית לבית שמש, נפנה אל אזור התעשייה הצפוני, נמשיך לכיוון מחסייה בכביש 3866 ונעקוב אחר השילוט למערת הנטיפים. באמצע הירידה למערת הנטיפים יש לנסוע לאט ולשים לב לשילוט ימינה לחווה.

 

נוף שונה של שדות פתוחים נמצא בחוות הרועים ליד מושב שדה משה. נסע בכביש 38 דרומה, נעבור את בית גוברין ואת הפנייה ללכיש ומעט לפני קריית גת ימינה לשדה משה ולפי שילוט לחווה. במקום מתחם תיירותי ובו גם מחלבה, חנות גבינות כבשים עם גרסאות לקממבר, רוקפור וגאודה וגם מרכז מבקרים בנושא הצאן.

 

מסלול מס' 4 במפה

 

 

אל ביתרונות בארי ונחל הבשור

 

אל שדות הכלניות בבתרונות בארי: מצומת יד מרדכי סעו דרומה בכביש 25, פנו ימינה בצומת גבים לכביש 232 לכוון סעד, פנו שמאלה בצומת סעד ומיד ימינה, ולאחר 5.5 ק"מ ימינה בשילוט לבארי. לפני הכניסה לקבוץ פנו ימינה לדרך מסומנת באדום, סעו כ-2 ק"מ ופנו ימינה לדרך מסומנת בשחור. לאחר כ-800 מ' חפשו בצד שמאל את השביל המסומן בכחול, היורד לשמורת מכרות בארי.

 

הקפצה לנקודת הסיום: המשיכו בדרך השחורה כ-1.5 ק"מ ובצומת הדרכים פנו שמאלה עם הסימון השחור. סעו דרומה 1 ק"מ עד שרידי מפעל הגופרית, לשם מגיע השביל הכחול הרגלי. אם אין רכב נוסף פשוט הולכים בשביל הכחול הלוך וחזור.

 

בתרונות באנגלית - Bad lands, דהיינו "אדמות רעות". ואכן, קשה להכשיר אדמות אלה לחקלאות בשל רשת הערוצים הצפופה המבתרת בחריפות רבה את האזור. אלה היו האדמות היחידות שערביי הסביבה היו מוכנים למכור לקרן הקיימת לישראל.

 

בתרונות בארי יוצרים שמורת טבע גדולה סביב נחל סחף, יובל של נחל הבשור המתחתר באדמת הלס, מנקז את השטח ויוצר עקב כך אזור מבותר דמוי מסור. הלס היא סוג קרקע הבנויה מאבק, שהוסע על רוחות דרומיות ושקע באזור הגשום יותר. בשלהי החורף מתכסה השמורה במרבדים אדומים של פריחת כלניות. כרמז לבעלי החיים הרבים שבה ניתן להבחין בגללי צבאים ובסימנים לנבירות וקוצי דורבנים.

 

נלך לאורך הסימון הכחול היורד מהדרך הכבושה דרומה ולאחר כ-300 מ' נגיע לריכוז מרשים של סחלבים הפורחים באביב. משם ממשיך השביל בכוון דרום-מערב ולאחר כ-1.5 ק"מ פוגש בדרך המסומנת בשחור ליד מפעל הגופרית, שריד למכרות גופרית בריטיים. ניתן להבחין בבית החרושת, בבתי המגורים של העובדים, בבורות הכרייה ובבאר המים העמוקה. באזור המכרה ניתן עדיין להבחין בסלע במרבדי הגופרית הצהובים ובאזורי הכריה שבו היו הקרוניות עוברות עם החומר הטעון עליהן.

 

מים בנחל הבשור - נמשיך מבארי דרומה בכביש 222 עד צומת מעון ונפנה שמאלה לאופקים. 4.5 ק"מ מהצומת נפנה ימינה בשילוט לדרך נוף נחל הבשור, המסומנת בכחול. אחרי 4 ק"מ נעצור בצד גבעה עליה ניצב מגדל תצפית- תל שרוחן. בעבר שכנה כאן עיר גדולה יחסית במונחים מדבריים, אחד היישובים הבולטים על הגבול שבין הארץ המיושבת לארצם של הנוודים מדרום. למרות גבהו הצנוע, מאפשר התל מבט נרחב על מישורי מערב הנגב.

 

מכאן מומלץ לחלץ עצמות בטיול בן כשעתיים. שביל שחור יורד מהתל מזרחה ואחרי 300 מ' נפנה ממנו ימינה לשביל ירוק המוליך לנאת המדבר שבמרכז הנחל - עין שרוחן. במקום מספר נביעות וריכוזי עצי תמר. השביל הירוק ממשיך ק"מ דרומה ופוגש בדרך הנוף. רצוי להקפיץ רכב כ-4 ק"מ דרומה מתל שרוחן עד למפגש עם השביל הירוק. שימו לב - אין לרדת לנחל אם יש סכנת שטפונות בדרום. לעומת זאת, בזמן שטפון מומלץ לנסוע בזהירות אל נחל הבשור ולצפות בו מגבוה.

 

הלאה בנסיעה דרומה ולאחר 5 ק"מ נראה בנחל סכר ואגם קטן. המים נשאבים מהסכר למאגרים גדולים אותם ניתן לראות כסוללות עפר גבוהות ממערב לדרך. עוד מספר דקות דרומה בדרך ואנו בגשר התלוי הארוך בארץ, בו נעבור הלוך וחזור לשמחת הילדים.

 

קינוח עם גבינות משרה'לה בצאלים - נצא מדרך הנוף שמאלה לכביש 222 ונגיע לקבוץ צאלים ולפי שילוט לחמאם. ניתן להיכנס ללא תשלום לקפיטריה של החמאם ולקנות גבינות ללא חומרים משמרים המיוצרות מחלב הרפת המקומית: ברי, קממבר, אמנטל ועוד. חובבי הפינוק מוזמנים להביא בגד-ים וליהנות במים המינרליים החמים של החמאם. לתיאום: חמאם צאלים- 08-9989272 054-4332450.

 

blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ