ספרים וספרות - מאמרים


חיים אסתי ג./ "חיינו השניים"

חיים אסתי ג./ "חיינו השניים"
הוצאת קיבוץ מאוחד,ספרי סימן קריאה 263 עמ´.

לכל המדקדקים, זהירות ספויילרים.

דפנה לימן היא דור שני להורים שניצלו מהשואה. על רקע זה היא גדלה יחד עם אחיה בחיפה כאשר אמה הולכת ודועכת ואת רוב חייה הבוגרים מלווה מרחוק בשתיקה.

דפנה נשואה לפול אשמן וחיה איתו בנוחות כלכלית בניו יורק. היא לא כל כך רצתה להתחתן איתו, היא לא כל כך אהבה או אוהבת אותו אבל היא עשתה זאת.

עד שיום אחד מקבלת דפנה הודעה שאביה נעלם ,"נראה לאחרונה בסטלה מאריס". דפנה מגיעה לארץ לחפש אחריו ומוצאת את עצמה שוקעת במערבולות העבר של חיו וחייה.

בניגוד לספרים אחרים שבהם השואה מהוה ציר שסביבו נרקמת העלילה, במפתיע כאן העלילה נרקמת סביב סיפורי האהבה של האב והבת. הוא היה כל ימי חיו מאוהב ברוזי, אותה פגש במחנה מעבר בדרך לארץ, היא מאוהבת בגניקולוג האמריקאי שלה.

השם של הספר "חיינו השנְיים" (מהמילה שניים) מרמז על העלילה. קיימים חיים וקיימים חיים אחרים, אמיתיים, סוערים, בהם הכל מתרחש. קיימת המציאות וקיימת המציאות האחרת. אבל השם גם מרמז על השניות שבחיי הדמויות שלא מוצאות את עצמן במציאות החיים שלהן.

כאשר לא מתחשבים בעובדה שלאב ולבתו היו במקביל שתי מערכות חיים וכאשר מנטרלים את ההשפעה של החיים במקביל, מוצאים שכל דמות היתה רוצה לחיות חיים אחרים ולבסוף היא מגשימה את רצונה.

הספר בהתחלה נראה קיטצ´י אבל הוא הולך ותופס עומק מפתיע ומרתק. הסופרת מציגה באמצעות טכניקה של יומן מכתבים את חייו של האב את התנהלותם, חלומותיו, אהבותיו, מחשבותיו ובמקביל את המציאות של הבת. בחלק האחרון הטכניקה קצת מיגעת ועל חלקים מהיומן של האב דילגתי.

אני גם חייבת להתוודות שבמידה מסויימת הסוף איכזב אותי לא בגלל שהיא לא מצאה את אבא שלה אלא יותר בגלל מערכת היחסים שלה עם תומאס שנראה כאילו משחזרת את מערכת היחסים שלה עם חזי בימי הבגרות שלה.

מומלץ בחום.

blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ