ספרים וספרות - מאמרים


מוחסן זאנה / "בנות למכירה"

מוחסן זאנה / "בנות למכירה" הוצאת הקיבוץ המאוחד

ביקורת של זולל מישמישים:
 
 את הסיפור מספרת זאנה, אשה אנגליה, בת לאם אנגליה ואב תימני.

היא ואחותה נאדיה נשלחו בגיל 14 ו 15 בשנת 1980 ל"טיול" לתימן ושם הן גילו שהן נמכרו על ידי אביהן ושהן נשואות לנערים תימניים.

הן אולצו לחיות בכפר מנותק ופרימיטיבי, לקיים חיי אישות עם בעליהן, ללדת להם ילדים, ולחיות כנשים תימניות לכל דבר. זאנה גם מספרת על מכות שהיא קיבלה מאבי בעלה, על הרעבה, על עבודה מפרכת מבוקר עד לילה - חיי עבדות. כמעט ולא ניתנה להן אפשרות ליצור קשר עם משפחתן וחבריהן, וגם לא תמיד אפשרו להן לראות זו את זו.

כעבור שמונה שנים זאנה חזרה לאנגליה לאחר מאבקים ממושכים שלה ושל אמה ועזרה מצד עיתונאים ודיפלומטים שהתערבו לטובתה. את בנה היא נאלצה להשאיר בתימן.

סיפור מצמרר.

עם חזרתה לאנגליה פתחה זאנה יחד עם אימה במאבק להשיב גם את אחותה נאדיה. במסגרת המאבק היא התראיינה באמצעי התקשורת וכתבה את הספר "בנות למכירה" וכן ספר נוסף "להציל את נאדיה" (באנגלית: A Promice to Nadia). גם אימה כתבה ספר על חייהן.חיפשתי באינטרנט מידע נוסף על המשך קורותיה של נאדיה. מה שמצאתי הוא הראיון הזה שנערך באפריל 2002.
נאדיה, כבר עם שישה ילדים, עברה מהכפר לבית בעיר, והיא מספרת שהיא מאושרת עם משפחתה, שטוב לה בחייה, ושאין לה רצון להמיר את חייה בתימן ולחזור לבריטניה. היא מבקשת שאחותה תפסיק עם הספרים והראיונות שבהם היא דורשת את השבתה של נאדיה וילדיה לאנגליה.

מישהו יודע פרטים נוספים על המשך חייה של נאדיה ב 15 השנים האחרונות?

את הספר "להציל את נאדיה" טרם קראתי. אשמח אם מישהו יוכל לספר בקצרה על תוכנו.

תודה.

לקריאה נוספת:
דיון בפורום
 
ביקורת של א י נ ס ו פ :
 
"סיפור אמיתי ישיר מרתק אקטואלי
זאנה ונאדיה הן בנות לאם אנגלייה ולאב מוסלמי, ילידות בירמינגהם, אנגליה, שאביהן השיא אותן בגיל 14 ו15-, תמורת בצע כסף, לנערים כפריים בתימן. הוא מכר אותן - ללא ידיעתן בנזיד עדשים ובכך דן אותן לחיי עבדות, בעולם פרימיטיבי ואכזר.

אחרי שמונה שנות עבדות וסבל וכנגד כל הסיכויים, הצליחה זאנה להיחלץ ולשקם את חייה באנגליה בעוד נאדיה נותרת מאחור, לכודה בהריה הצחיחים של תימן. ב"בנות למכירה",

מסמך אנושי מזעזע, שתורגם ל-17 שפות ונמכר במיליוני עותקים ברחבי העולם, כולל ישראל, שבה התקבל בהתרגשות והפך לרב מכר, פורשת המחברת את הסיפור הנורא שלה ושל אחותה.

זאנה נפרדה מנאדיה בשבועה לעשות הכל על מנת לחלץ אותה ואת ילדיה מן השבי. "בנות למכירה" נכתב מתוך כוונה לשרת מטרה זו ולזעיק את דעת הקהל והקהילה הבינלאומית."

בניגוד לספרים אחרים שכתבתי עליהם פה, מדובר בסיפור אמיתי, שכתוב בצורה קלה יחסית לעיכול. ועדיין מטלטל ומעורר מחשבה. אני לא יודעת אם חברי הפורום קראו את הספר ומכירים את הסיפור, אבל למען אלא שלא, הנה כמה מילים משלי על החוויה שהספר הזה מעורר.

החוויה האישית שלי
הרבה פעמים אני נוטה לחפש את עצמי בספרים שאני קוראת, כשאני מוצאת את נקודת האחיזה אני נהנת להסחף לעלילה ולשקוע לכמה שעות בעולם אחר.
הספר הזה מציאותי ומטלטל, גרם לי להבין שבמקרה הזה, האפשרות להיות דמות מהספר היא מוחשית, וזה מה שהפך אותו לבעל השפעה כל כך חזקה בעת קריאתו.
הספר דן בגלגולה של המכירה, בחיים בתימן, אבל הוא ממשיך ודן במאבק של זאנה לשחרר את אחותה ולהחזיר אותה לאנגליה.

למרות הקושי שהמחברת חווה בחייה בתימן, מסתבר שהקשיים הפוליטיים הכרוכים בנסיון לשחרר את אחותה ולהביא את התופעה המזעזעת הזו לידיעת כלל הציבור מזעזעת אף יותר. אולי משום שמחברה מערבית ליברלית הציפיות קצת יותר גדולות, אולי משום שהתקוה שהחזיקה אותה כל השנים מתנפצת כאשר היא מנסה לגבות את אהדת הקהל והתקשורת ולהזיז את הדברים בשטח ומגלה שהמרחק עצום בין התעניינות פסיבית לעניין מעשי.

מסוג הספרים שמותירים אותך עם מועקה קשה, ועדיין ספר שאני כן ממליצה לכל אחד לקרוא, לקרוא על מנת להבין איך העולם שאנחנו חיים בו פועל, גם היום, להבין ואולי לנסות להשפיע, גם אם בהתחלה רק במילים ובהפניה המודעות לנושא.
blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ