לופוס - מאמרים


methotrexate

מתוטרקסאט היא תרופה המדכאת את מערכת החיסון.

לתרופה זאת שימושים רבים ביניהם sle, דלקת פרקים שגרונית, פסוריאזיס והיא גם ניתנת לטיפול בסוגים שונים של סרטנים.

תרופה זאת פועלת כנגד הבעיות העוריות וכן כנגד דלקות הפרקים בחולי לופוס.
לתרופה זאת יש השפעה מועטה על פגיעות באיברים עקב לופוס. הבסיס לשימוש בלופוס עם תרופה זאת הוא יעילותה בטיפול בדלקת פרקים שגרונית.

תרופה זאת נלקחת פעם בשבוע בלבד, על מנת למנוע תופעות לוואי רעילות של התרופה. אסור לפספס מנות וחובה לעקוב אחר המשטר התרופתי בקפידה כדי למנוע תופעות לוואי קשות.

תופעות לוואי:

תרופה זאת נסבלת היטב ע"י החולים בדרך כלל. אך ישנן תופעות לוואי עיקריות שעליהן חולים מתלוננים והן בחילות והקאות, עייפות או אדמומיות בעור.

תרופה זאת יכולה לגרום לדימומים ולכן חובה לדווח לרופא המטפל במידה ויש דימומים ממערכת העיכול (צואה שחורה או דם טרי בצואה) או דם בשתן.

כמו כן חובה לדווח לרופא כשיש חום, הצטננות או קוצר נשימה בגלל שתרופה זאת יכולה לפגוע במערכת החיסון וגם יכולה לגרום לבעייה בריאות ובמערכת הנשימה. יש גם לדווח לרופא אם יש עור או עיניים צהובות בגלל סיכון לפגיעה בכבד.

תרופה זאת נוגדת את הפעולה של חומצה פולית בגוף. חומצה פולית נדרשת ליצירת תאים חדשים במח העצם. לכן אחת מתופעות הלוואי של מתוטרקסאט היא פגיעה בספירות הדם עד למצב למצב של אנמיה ו/או מיעוט בכדוריות הדם הלבנות. לכן לעיתים ממליצים הרופאים לחלק מן החולים ליטול חומצה פולית. המלצה זאת ניתנת רק ע"י הרופא, משום שישנם מקרים בהם לקיחת חומצה פולית דווקא יכולה להפריע לפעילות של מתוטרקסאט.

יש להמנע משימוש באלכוהול בעת לקיחת תרופה זאת. כמו כן יש לידע כל איש מקצוע רפואי לגבי תרופה זאת, משום שיש לה הרבה תגובות עם תרופות אחרות.

תרופה זאת יכולה לגרום לרגישות יתר לשמש ולהחמיר את רגישות היתר שיש לחולי לופוס, לכן חובה כידוע להשתמש במקדמי הגנה.

במהלך הטיפול בתרופה זאת יש לערוך בדיקות דם תקופתיות ולבדוק תפקודי כבד, ספירות דם, ואלקטרוליטים.

blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ