ספרדית ותרבות לטינית - מאמרים


איפה ואיך כדאי ללמוד ספרדית ?

איפה אפשר ללמוד ספרדית ?

יש הרבה דרכים ללמוד ספרדית והכל תלוי בבנאדם ומה הוא רוצה ומה הוא צריך. אין דרך טובה יותר או טובה פחות וכמובן שכל הדרכים מובילות לרומא, או לברצלונה במקרה הזה.

****1. הדרך המומלצת היא לקחת קורס מסודר ללימוד ספרדית. לא משנה בן/ת כמה את/ה ולא משנה איפה את/ה גר/ה, או מה רמת הידע שלך - קורס מסודר הוא הדבר שיקדם אותך בצורה הכי מהירה והכי יעילה. מה שחשוב לשים לב אליו בקורסים המוצעים הוא:
א. כמה אפשרות יש לך לתרגל מחוץ לשיעורים עצמם ?
ב. האם הספרדית שמלמדים בקורס מתאימה לספרד או לדרום אמריקה, או לשניהם ?
ג. האם הקורס מתמקד יותר באוצר מילים או בדקדוק, והאם הוא מתמקד בשפה המדוברת או יותר בשפה ה"מקורית" ?
ד. מה מבטיחים לך בסוף הקורס ?

לצורך העניין, באזור המרכז יש כמה מקומות טובים שאפשר ללמוד בהם (הסדר אקראי)
1. המכון לידידות אמריקה שנמצא ברחוב החשמונאים 99 בתל אביב. המכון מתמקד בספרדית של דרום אמריקה ויש פעילויות מחוץ לשעות הלימודים ובנוסף מקבלים ספר "אל ניניו" שכולל בתוכו את כל מה שצריך לדעת.
2. מכון סרוונטס, רחוב שולמית 7 בתל אביב. מתאים יותר למי שרוצה ללמוד את הספרדית של ספרד. המכון מארח מידי פעם תערוכות ואירועים שונים שמיועד לדוברי ספרדית. המכון הוא סניף של שגרירות ספרד בישראל.
3. דיאלוג של האוניברסיטה הפתוחה. מתמקד בשפה מדוברת יותר, ומנוהל בצורה אקדמית יותר עם תרגולים וכל מה שצריך.
4. מכון ברליץ - שאול המלך 37 תל אביב, זבוטינסקי 1 רמת גן ועוד סניפים. מכון שמתמחה בלימוד שפות בשיטה ייחודית עם סניפים בכל העולם. מתמקד בעיקר בדיבור השפה.
5. בתי ספר בחו"ל בשיטת ה"סאמר סקול" או בשיטות אחרות. קיים בכל מדינה דוברת ספרדית.


לרוב בתי הספר יש גם אתרים באינטרנט. לפרטים נוספים ולסניפים: www.limoodim.co.il


*****2. ללמוד עם מורה פרטי. זו דרך מומלצת למי שרוצה ללמוד במהירות ומתי שנוח לו. החסרון הוא שזו שיטה יקרה יותר מבחינה כספית, וגם זו מסגרת שלא יוצרת מחוייבות אצל הלומד, כי בקלות אפשר לדחות שיעור פה ושיעור שם ופתאום אתה מוצא את עצמך מפסיק ללמוד. גם אין את כל הקטע החברתי שיש בקורסים. אגב, גם לבתי הספר יש קורסים מזורזים שמיועדים למי שרוצה ללמוד מהר, למשל לפני נסיעה וכד´.

*****3. ללמוד מתוך ספרים. הבעיה היא שאין מי שיעזור לך כשאתה מתקשה, וכמובן צריך להיות בעל כושר התמדה. מבחינת ספרים (אין בכך משום המלצה על ספר מסויים) :
1. אל ניניו של המכון לידידות אמריקה. ספר מקיף על כל הנושא של הדקדוק עם תרגולים בסוף הספר כולל פתרונות.
2. ספרדית בהנאה של ענת ואברהם שני. הספר מתאים למתחילים ומותאם ללמידה עצמית פשוטה. הקטע של התרגול לוקה בחסר קצת.
3. ספרדית בשפה פשוטה של הוכשטדט אריאל. הספר מותאם לדוברי עברית וכתוב בשפה קלה. בנוסף יש דוגמאות ומידע על התרבות הלטינית, כמו גם תרגולים מסודרים.
4. ספרדית מיידית של אליזבת סמית. הספר לא נכתב במקור בעברית ולכן כדאי לבדוק אם השפה וסדר השיעורים מתאים לך. מיועד לאנשים שרוצים לקלוט את הבסיס של השפה בצורה מהירה. מבטיח שתדע ספרדית בתוך 6 שבועות (35 דקות כל יום).
5. שיחון ספרדית. ספר שלא מלמד ספרדית אלא רק נותן מילים ומשפטים שאפשר להשתמש בהם בצורה מיידית בחו"ל. הספר בא עם קלטות לשמיעה מדוייקת של המילים והמשפטים. הספר מתמקד בספרדית של ספרד ולעיתים יתקשו להבין אותך במקומות אחרים. יש כמה סוגים של שיחונים בחנויות.
6. ספרדית ללמוד ולהבין קורס ללימוד עצמי בהוצאת פרולוג. בא עם 4 קלטות לשמיעה/דיסקים.
7. ספרדית לפי שיטת ברליץ. גם בא עם 4 קלטות לשמיעה/ דיסקים.*****4. אתרי אינטרנט. אותה בעיה כמו עם ספרים ובנוסף צריך לדעת אנגלית מספיק טוב, כי אין אתרים ללימוד ספרדית בעברית.
אתרים לדוגמא (הקישורים נמצאים בעמוד הקישורים של הפורום בכתובת http://msn.tapuz.co.il/forums/main/links.asp?id=439) :

english - spanish link
אתר מושקע בספרדית ובאנגלית ללימוד ספרדית, כולל סיפורים קצרים ועוד קטעי קריאה. מעניין.

learn Spanish
מדריך מקיף למתחילם הכולל: שמות תואר נפוצים, מונחי אינטרנט, ביטויים שימושיים, שמות בגדים וחפצים ביתיים, מדריך להגייה נכונה ודקדוק בסיסי.

Spanish Pronto
אתר מקיף ועשיר המיועד למתחילים ומתקדמים כאחד. תמצאו כאן שפע של הסברים ותרגילים בקריאה, כתיבה, דקדוק ואוצר מילים.

spanish unlimited
אתר מעולה ללימוד ספרדית. כולל בדיחות, מילת היום, בחן את עצמך ועוד. מומלץ.

אוטודידקט - אוסף אתרים ללימוד ספרדית ברשת
רשימת אתרים שמציעים קורסים לספרדית בכל הרמות ומכל הסוגים ברשת. מומלץ לכולם.

אוסף אתרים ללימוד ספרדית
אתר (עברית) שמפנה לקורסים מהרשת.

איך לכתוב מכתב רשמי
מאמר (אנגלית) שמפרט את כל הכללים איך לכתוב מכתב בספרדית. איך פונים לגבר/אישה, סדר המילים, תארים וכו´. חשוב גם למכתבים רגילים.

ללמוד ספרדית
עזבו את ערכות הלימוד עם הספרים והקלטות, שכחו מהקורסים היקרים. האינטרנט מתגייס לעזרתכם: קורס ספרדית און-ליין ובחינם. הקורס מחולק לשיעורים המסודרים על פי נושאים, תוכלו לחדד את המבטא מול קבצי קול ואם אתם נתקעים במלה לא מובנת ישנו מילון מקוון.

מדריך בנושא של איך ללמוד שפה חדשה
מדריך פסיכולוגי (באנגלית) שעוזר ללמוד שפה חדשה.

מילון סנלג בספרדית
מילון ענק של סלנג בספרדית

מילון ספרדית-אנגלית
מנוע תרגום מספרדית לאנגלית ולהיפך (עברית)

ספרדית בקלות
מדריך נחמד המיועד בעיקר למי שמתכנן נסיעה לארץ דוברת ספרדית או שרוצה להבין את הבסיס של השפה. המדריך בנוי משבעה שיעורים שיקדמו אתכם בהכרת השפה ומכסים נושאים כמו ביטויים שימושיים, מספרים, דיאלוגים ואוצר מילים.

ספרדית עסקית
ילמד אתכם לדבר ולכתוב ספרדית לעסקים וגם לשיחות סתם. כולל שיעורים לדקדוק ואוצר מילים המלווים בקבצי קול. מקיף מאות שיעורים ובכל יום נסף שיעור חדש.

ספרדית-אנגלית למתחילים
מדריך מפורט המחולק לנושאים כמו: ברכות, ימות השבוע, צבעים חודשים וימים, גוף האדם ובגדים. בכל חלק תראו כיצד כותבים את המילים ותשמעו כיצד מבטאים אותן.


*****5. לימוד עצמי, לימוד תוך כדי טיול, טלנובלות, שמיעה חופשית וכו´ - בשיטה זו לומדים בעיקר איך לדבר אבל לא יודעים את הדקדוק הבסיסי ואת סדר המילים במשפט וכו´. שיטה זו יעילה רק כתוספת ללימוד ספרדית מסודרת בצורה אחרת.

לסיכום: הדרך המומלצת היא ללמוד בקורס מסודר או לפחות מתוך ספר/אתר אינטרנט. אפשר גם להעזר במורים פרטיים או בטלנובלות וכמובן בכל שאלה אפשר גם לשאול כאן בפורום תמיד !

שיהיה בהצלחה.

ראובןblogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ