דיג - מאמרים


להתלבש לדייג בחורף

הדייג הוא פעילות גופנית שמתבצעת בתנאים משתנים:

- תנאי סביבה - בקור, בגשם וברוח, ובמעבר בינהם:
- סוג הפעילות הגופנית - בהליכה ובז´רז´ור או בעמידה או ישיבה סטטית:
- רטיבות ומיים - על מזח יבש, בתוך רסס גלים, בחוף הים או בתוך המיים עד המותניים או החזה, מסירה בנתזים וברוח, וכו´:
- זמן ומשרע טמפ´ - ביום ובלילה.

מטבע הדברים, קשה לדייג הממוצע להערך לכל זה ולהשאר בריא. במאמר זה אנסה למנוע מדייגנו המסורים והמצוננים מעט כוויות קור, ולתת להם את הכלים לחזור הבייתה יבשים וחסרי שפעת, גם אחרי יום קר וסוער – שהוא, כידוע, מתכון בטוח לדגים גדולים ולחופשת מחלה.1. גורמים המשפיעים על מזג האוויר והשפעות הקור על הגוף:

הגורם הראשון הוא יום או לילה. הטמפרטורות בלילה נוטות לרדת בצורה ניכרת יחסית ליום. בנוסף, בלילה ישנה רוח עונתית.
השפעת עננות – ביום בהיר, היעדר עננים שמחזירים חום לקרקע יוצר יום ובמיוחד לילה קר ובהיר. ולהפך – עננים מעלים מעט את הטמפ´.
רוח וגשם : הגשם מוריד טמפרטורת גוף מעצם הרטיבות, שיוצרת אבדן חום מוגבר (מנגנון ההזעה שלנו פועל בצורה דומה). אך יותר מהגשם, הרוח היא הגורם המשמעותי ביותר. רוח חזקה מורידה את הטמפרטורה בכמה וכמה מעלות, ומגבירה את אבדן החום שלנו בצורה משמעותית. הדבר הגרוע ביותר הוא שילוב של השניים – כלומר, להיות רטוב בקור של כמה מעלות וברוח חזקה. סכנת קפיאה מוחשית, החל מהיפוטרמיה וכוויות קור עד אבדן הכרה ומוות.
לחות- ככל שהאקלים לח יותר, ישנו הפסד חום גבוה יותר.
אזור גיאוגרפי – במיוחד באזורים מדבריים, כגון אילת או סיני, הטמפ´ בלילה יכולה לרדת גם מתחת לנקודת הקיפאון. בגולן, שלג בחורף אינו מחזה נדיר. באזורי פרדסים במרכז הארץ קורים ערפילים וקרה מספר פעמים כל חורף, במיוחד בשקעים מוקפי עצים בהם האוויר הקר זורם ומתרכז למטה ונשאר שם בלי תנועה.

השפעות הקור על הגוף – הוורידים מתכווצים בהדרגה, כשהמוח סוגר את אספקת הדם לאזורי פריפריה ומתמקד במרכז. ראשית יופיעו צמרמורות, אח"כ עור ברווז, שפתיים כחולות, נקישות שיניים בלתי רצוניות ורעידות שרירים בלתי רצוניות כשהגוף מנסה להתחמם: אחר כך קצות אצבעות כחולות. אספקת הדם לקצות הידיים , אצבעות הרגליים והאזניים \ אף נפסקת והם רגישים לכוויות קור ולקפיאה. במצב סטטי, מתחילות התכווצויות שרירים בחלקים שונים, במיוחד בתאומים.
בשלב הבא מתחיל מצב של היפוטרמיה, או מכת קור: הדם נפסק בהדרגה לאיברים הפנימיים, חוסר שיקול דעת קושי בריכוז ובחשיבה בהירה: תחושת ערפול ונמנום או רצון עז לשבת ולישון, ולבסוף – בירידת חום הגוף מתחת ל- 33 מעלות, אבדן הכרה ומוות.

באופן כללי, אדם בתנאי קור ורטיבות רגיש יותר למחלות - מצינון ושפעת ועד דלקת ריאות.2. חלקי גוף האחראים לאבדן חום:
ראשית – הראש, בו אנו מאבדים עד 30% (!!!!) מחום הגוף. אחריו – הרגליים, הגו, הצוואר החזה והבטן, ולבסוף הידיים. מכאן, יש להגן היטב על הראש במצבי קור. גם הצוואר חשוף ורצוי צווארון גולף, צווראון גבוה או צעיף או מגן צוואר מפליס.3. תפיסות ביגוד:
במאמר זה אציג תפיסה עצמאית שפיתחתי כאדם רגיש מאוד לקור, במהלך הרבה ימי ולילות דייג מוכי קור, רוח וגשם, המבוססת על שילוב בין השיטות.

תפיסת ביגוד עיקרית ומקובלת לתנאי מחנאות נקראת "שיטת השכבות". ננצל וריאציה שלה להליכה ארוכה לאתר וממנו, ז´רז´ור מסיבי וכו´, בתנאים משתנים של עודף או חוסר חום, רטיבות ורוח. העקרון הוא שכבות של לבוש בהתאם לסוג הפעילות ומזג האוויר, כשהמים – מזיעה, גשם או רסס גלים – מתנדפים תמיד החוצה, בעזרת הבדים המתאימים. לסטטי, ניעזר בנוסף באמצעי חימום כשקיות טרמיות, שתייה חמה, ומחסה או אש.

נזכור, שככל שהלבוש צמוד יותר כך הוא מחמם יותר, וככל שהוא מרווח יותר יש יותר נידוף ומרווח לרוח והגוף מתקרר. ניישם תפיסה זו בשיטת השכבות ביחס לפעילות הגופנית – סטטית או תנועה.

תפיסה אחרת נקראת "השיטה האטומה" , ובה לא משתמשים במנגנון ההזעה אלא לוכדים את כל החום בתוך שכבה אטומה למיים ולרוח. חסרונה הסיכון להזעת יתר ולמכת חום במזג אוויר מתחמם. לצרכינו נשתמש בעיקר במצב דייג סטטי, בחשיפה ודאית למיים, רסס ונתזים, גשם ורוח עזה.4. חמרים בלבוש לדייג, יתרונות וחסרונות:
ראשית – הפליס. נמצא בשימוש עיקרי בלבוש מחנאות.
סיבי פוליאסטר מקורזלים קלים מאוד, המבודדים בצורה מעולה, סופגים מעט מאוד מיים ומתייבשים במהירות מדהימה. מחמם גם כשהוא רטוב. חדיר יחסית לרוח. להזהר מחיקויים - יש רבים המוכרים כותנה מקורזלת בתור פליס במחיר "מציאה". מותגים מוכרים שאפשר (ורצוי) לבטוח בהם: פולארטק, קארימור, אצטק, נורת´פייס, גאפ.
חלקי לבוש מומלצים מפליס: במיוחד מעיל, סווצ´ר, מכנסיים. אפשרי גם: כפפות, כובע ראש, צעיף.
אפיונים למעיל או סווצ´ר פליס מקצועי לשימוש בפעילות גופנית.: יהיה בעל גומי הידוק במותן, נפתח בקצות השרוולים (עם סקוצ´), יכולת פתיחת רוכסן חצי חזה לאוורור ולפעמים פתחי אוורור מתחת לשרוולים.

צמר. מבין חמרי הלבוש לקור, הצמר הוא אחד האפקטיביים ביותר. מול חסרונותיו – משקל גבוה, ספיגת מיים רבה וייבוש איטי – עומד יתרונו כמבודד ומחמם היעיל ביותר הידוע לנו, גם כשהוא רטוב: שמירת צורה לאורך זמן גם בתנאי מעיכה ולחץ: מחיר נוח יחסית.
לתנאי מחנאות, עדיף להשתמש במוצרי צמר טהור (יקר) או צמר עם עד 30% אקריליק, המקל על הייבוש.
חלקי לבוש מומלצים מצמר: במיוחד גרביים וכובע דייגים. בנוסף: סוודר, צעיף.

הכותנה, במיוחד הפלנל. פלנל הוא כותנה מקורזלת מעט באריגה צפופה. חולצת פלנל טובה היא דבר מחמם מאוד, אבל סופג זעה רבה ומתייבש לאט. ככלל כותנה רטובה נוטה לספוג הרבה מאוד מיים, להיות כבדה מאוד, זמן ייבוש ארוך במיוחד, ובכלל אינה מומלצת בתנאי דייג בקור ובגשם מלבד בחולצות פלנל ובביגוד תחתון צמוד לגוף.
חלקי לבוש מומלצים: גטקס וגופיה ארוכה צמודים, חולצת פלנל. מכנסי פלנל או טרנינג פוטר עבה מאוד- רק כשכבה נוספת מתחת ללבוש אטים למיים או חרמונית, בקור עז.

אקריליק וסיבי צמר סינטטי – מתייבשים יותר מהר מצמר, סופגים פחות מיים, אך אינם מחממים כמוהו ולא מחממים טוב כשהם רטובים. אפשרי לכובע דייגים.


חמרים אטימים למיים:

א. פוליאסטר באריגה צפופה, או בד סינטטי דק ואטים למיים אחר קל דומה. החומר המעדף עלי לחליפות סערה. משקל אפסי, נפח מינימלי כשמקופל, זול ונוח. שימוש עיקרי: חליפת סערה.
ב. שעוונית, דמוי עור מלאכותי, גומי מגופר: משמשים לחליפות אטימות למיים, בעיקר הצהובה הידועה. כבדים, מגבילים חופש תנועה, נקרעים בקלות יחסית. לא מומלץ. שימוש עקרי: חליפות סערה צהובות.
ג. ניילון. אטים מאוד, אך אינו חזק במיוחד. לפונצ´ו זול, ופנימיות חליפות וסרבלי דייג.
ד. גומי. במגוון צורותיו – נוקשה למגפיים או רך לחליפות ופנימיות סרבלי דייג.5. פתרונות הלבוש לדייג:

פתרונות הלבוש נגזרים מחלקי הגוף עליהם נרצה להגן, סוג הדייג, ומשקל ונפח הלבוש שנוכל לקחת בתיק. לדייגים בקרבת רכבם או מסירה עם תא יש יתרון ברור.

נתחשב גם במזג האוויר הצפוי וסכנת הנפילה למיים. אין ברצוננו לטבוע בגלל נפילה לים סוער עם לבוש כבד מידי, שמתמלא מייד במיים ומושך אותנו למטה בלי יכולת להחלץ.

לדייג הכרוך בפעילות גופנית – הליכה ארוכה לאתר, זר´ז´ור וכו´ – ניקח בגדים בשיטת השכבות , נתאים אותם לפי סוג החומר והפעילות הצפויה. אולי נקח בתיק ביגוד נוסף שנלבש רק לנקודת הדייג עצמה, כמגפיים וכו´, ולא נלך לבושים בהם כל הדרך. לדייג סטטי, או בתוך המיים, נמצא פתרונות מחממים משולבים בלבוש אטום.


הכובע – תמיד בתיק:
ראשית – חובה כובע לראש. הראש הוא גורם עיקרי לאבדן קור ויש להגן עליו בכל מחיר ובמהירות. כומתת צמר או פליס או אקריליק, זולה ויעילה, שרצוי שתמצא בתיק בכל זמן, חורף או עונת מעבר. כובע הוא אביזר קל וקטן שיש לקחתו תמיד, רצוי כזה שמגן גם על האזניים, צמוד אך לא לוחץ. להלן מגוון כובעים:

- בשחור, צהוב ואדום – כומתות דייגים מפליס: בכחול – מאקריליק: משמאל – כובע מצחייה עם בידוד כפול מפליס ותחתית צמר ארוג לחימום האזניים והעורף, ליום קר ובהיר.

הגרביים:
אביזר עיקרי וחשוב. גרב עלולה להרטב, לכן צריך לבחור חומר מתאים שיחמם גם אם רטוב ויתייבש בצורה הגיונית. במקרה חשש קחו זוג גרביים חלופי, ברכב או מנויילן.

בתנאי קור מומלצים שני זוגות גרביים – תחתון רצוי גרביים דקות עד בינוניות מסיב סינטטי, לנידוף קל של רטיבות. כותנה לא ממש יעילה וסופגת הרבה מאוד מיים. כותנה רטובה גורמת לרוב ליבלות בהליכה.
מעליהן זוג איכותי מצמר עבה, טהור או מעט מעורב – הטוב ביותר: להשגה במשביר לצרכן וחנויות דומות, 25 – 60 ₪: או גרבי מחנאות מקצועיות, 50 – 100 ₪, (יקר מאוד ולטעמי לא מצדיק את מחירו): או גרביים צבאיות עבות (´מעודפי השירות הסדיר´), מה שיש או 20 – 50 ש"ח, שהן מצויינות לקור עז ומומלצות בהחלט.

אמצעי חימום נוספים:

1. שקיות טרמיות. מוכרות ממארבים בצבא: שקיות המכילות חומר כימי, בזמן שבירה וניעור נוצרת תרכובת הפולטת חום ל- 6-12 שעות, לפי טיב השקית. מגיעות בגדלים קטן (לכיס כפפות), בינוני (כיסי חימום במעילים או בכיסי מכנס), וגדול. עולות כמה שקלים ליחידה ומעלה. להשיג בחנויות מחנאות.
2. טרמוס עם שתייה חמה. יעיל ומהיר יותר מערכת קפה, טרמוס טוב יחזיק שתייה חמה מאוד 8-10 שעות גם בקור עז. בשום אופן לא לקנות טרמוס של מתכת של אמישראגז, חבל על הכסף. השתייה החמה מחממת את האברים הפנימיים ומפיצה חום אצבעות. אין כמו כוס תה חם בלילה קפוא, אפשר עם דבש ולימון, או צ´אי מסאלה של ויסוצקי. הסוכר בו יתרום לעליית רמת הסוכר בדם.
3. תה עדיף על קפה שחור או נס קפה, בשל היעדר השפעת הקפאין שבטווח הארוך אינה נוחה (שיאי עירנות לטווח קצר וירידה חדה, לעומת פעילות מתמשכת בעצמה נמוכה יותר של תה).
4. שתייה חריפה: מבחינה רפואית, שתייה חריפה מרחיבה את הוורידים לזמן קצר וכך למעשה תורמת לאבדן חום (משטח פנים גדול יותר). יש לה ערך מחמם בהמרצה כמעט מיידית של מחזור הדם, אך למי שחשוף (לבוש לא מספיק, רטוב ברוח, רוח ישירה חודרת וכו´) השתייה החריפה רק תאיץ את מהלך הקפיאה. לכן, אלה מכם הנוהגים לשתות משקאות חריפים בקור – יהיו אפקטיביים רק כשאתם לבושים היטב, ורצוי במחסה. זאת מעבר לסכנות האחרות הגלומות בהשפעתה.
5. מזון – ממתקים ופחמימות. הגוף שורף קלוריות כשהוא נלחם בקור, וסוכרים, שומן או פחמימות יעזרו לו בכך מאוד. עם זאת, "קלוריות ריקות" – סוכר נקי הנשרף במהירות כוופלים, שוקולד וכו´ – טובים לזמן קצר בלבד, יעלו את האנרגיה לשיא ויירדו מהר.
לכן, עדיפים מאכלים כחטיפי חלווה, פירות יבשים, אגוזים ובטנים, גרנולה, סנדוויץ´ עשיר, קבנוס, והטוב ביותר לדעתי – חטיפי מחנאות (אנרג´י באר). יש מגוון מהם בכל סופר.

6. מחסה. עניין חיוני. הרוח מורידה את הטמפרטורה במעלות רבות, במקרה בעיות מציאת או אלתור מחסה מוגן מרוח תתרום מאוד. ראה עזרה ראשונה.
7. אש. לאחר שני לילות מגעילים למדי בחוף שומם, חבילת גפרורים מנויילנים וכמה חתיכות מדליק אש או נייר עיתון הפכו חובה בארגז. עצים יש בחוף. אש היא אמצעי חימום טוב למדי, גם ברוח, רצוי במחסה או, בתנאים קשים מאוד, לתלות יריעה מולה שתחזיר את החום. ראה עזרה ראשונה.
8. שמיכת מילוט. יריעת חומר השומר בתוכו את החום, מגיעה מקופלת וזעירה במימדים ובמשקל, לשימוש חד פעמי כאמצעי חירום למחסה או עטיפת אדם רטוב וקפוא ברוח או כפונצ´ו מאולתר, עם עוד שימושי השרדות. עולה כ- 25 ש"ח, מומלץ קבוע בכיס צד של התיק או ברכב או בסירה. ראה עזרה ראשונה.


א. הצעות לבוש לתנאי רטיבות, וקור משולב ברוח:

לגשם, רסס, נתזים וסירה, או לחלופין לרוח עזה בתנאי קור - נשתמש בשכבות הדוקות בשילוב אמצעי חימום ושכבה חיצונית אטימה למים ורוח.
בכל מקרה, ברוח נלבש כובע צמר, מעליו ברדס אטים למים – אפילו דק. כך נגן על האזניים והראש, ועל חלק מהצוואר, ונשמור על חום ושדה ראייה. ניתן להוסיף צעיף או בתנאי קור קשים ללבוש כובע גרב או מסיכת סקי.

1. פונצו´. פתרון מהיר וזול שיכול להיות זרוק קבוע בתיק. פונצ´ו ניילון זול עולה 15-30 שקלים, נפחו ומשקלו אפסיים. מכסה שטח נרחב, כולל יכולת לשים את הידיים מתחתיו עם הבוס או הרולר. מאוורר מאוד לכן מתאים במיוחד לז´רז´ור או הליכה. מגן על רוב הגוף עד הברכיים. להשיג בחנויות מחנאות, דייג, צעצועים ורשתות. חסרו: נקרע בקלות, לא מגן היטב ברוח עזה, אך מספק הגנה מסויימת.

2. עוד קבוע בתיק אפשרי - חליפת סערה מבד פוליאסטר דק (בחנויות חמרי בניין, 40 – 120 ₪) שמחירה, משקלה ונפחה נמוכים והיא עמידה לחלוטין למיים ועמידה לא רע בקריעה מסלעים וכו´. נפחה המרווח מאפשר לבישת מגוון ביגוד מתחתיה, ללא הרגשת סרבול נוסף, עד רמת חרמונית. מגינה גם מהדבקת ריח הפתיון למכנסיים....
בהליכה, נחכה עד הגעה לאתר ואז נלבש אותה וכך נמנע מהזעת יתר. קלה ללבישה והסרה.

החליפה הצהובה הידועה אינה מומלצת, בשל משקלה, נטייתה לקריעה והתפוררות, חוסר אטימותה היעילה, ההזעה המוגברת וקשיי התנועה בה. חליפות סערה של אופנוענים עולות הרבה יותר ואינן מתאימות לנו בשל משקלן וריפודן.

3. להליכה במיים, בין ומעל הסלעים והפלטות, או לזריקה מהחוף כשנכנסים קצת לגלים בזמן חזרתם, נשתמש במגפי רפתנים רגילות מגומי, שמחירן כ- 40 ₪ בחנויות חמרי בניין. הן גם אינן מחליקות בקלות על הסלעים הרטובים. כך נוכל ללכת בבריכות רדודות, ולהכנס 15-20 מ´ יותר מהחוף לזריקה.

המגפיים תמיד יהיו מספר אחד גדול יותר, הן כדי לאפשר שני זוגות גרביים – לעמוד במגפיים במיים קרים זה לא נעים – והן כדי לאפשר חליצה קלה אם נפלנו למיים והמגף התמלאה ומושכת אותנו למטה.

4. פתרון מאולתר מצויין – חליפת סערה, ששוליה התחתונים (עם גומי) סביב המגפיים. ניתן ללכת כמה שניות במיים עמוקים יותר לפני שחודרים פנימה, ומבטיח עמידות מלאה בנתז, רסס וגלים. אפשר לעמוד על מזח סוער, או בסירה, בלי להרטב ברוב הגוף. כן שימושיות להגעה לפלטות רחוקות בחורף בים שקט או נמוך, כשצריך לעבור קטעים רטובים.

5. פתרון מעולה אך יקר יותר: סרבלי דייג מולחמים למגפיים, שקונים לפי מספר הנעל + מספר אחד למעלה כנ"ל. מגינים עד גובה החזה, מאפשרים עמידה במיים עד גובה זה בלי להרטב. משמשים דייגי בוס בפלטות, דייגי רולר המטילים מחוף ונכנסים לעומק בלי להרטב (כך ניתן להרוויח גם 80 מ´ פנימה).

סרבלי הדייג מגיעים משני חמרים: עשויים לטקס בלבד, מחירם החל מ- 200 ₪. חשופים יותר לקריעה מסלעים ובלאי טבעי. רוב הדייגים ששאלתי דווחו על שתי עונות בממוצע, אח"כ החליפה נקרעה קשות.
עשויים פנימית לטקס וחיצונית בד אטים עמיד למיים. מחירם החל מכפול, איכותם משמעותית הרבה יותר, מחליפה כזו נוכל לצפות לשלוש עד שש שנים, בתנאי אכסון נאותים.

רכישת הסרבל בחנויות דייג, חמרי בניין וכו´, לרוב לא ברשתות אלא בחנויות המקצועיות. המחיר נתון לשינויי ענק בין מקום למקום, נתקלתי בפערי מחירים של עד 300% (!!!). מומלץ מאוד לערוך סקר מחירים.

מתחת לסרבל נלבש לבוש מחמם והדוק, ייתכן עם שקיות חימום. העמידה במים יוצרת קור רב. למטה נלבש גטקס, מכנסי פליס או פוטר עבה, שני זוגות גרביים. לחלק העליון ניתן ללבוש בשיטת השכבות (גופייה ארוכה, סווצ´ר פליס או פוטר עבה או חולצת פלנל, סוודר, מעיל פליס או רגיל). מעל כל זה אפשר ללבוש חלק עליון של חליפת סערה כשהברדס סגור מעל כובע צמר. כך משיגים הגנה מכסימלית ממיים ורוח.
אופציה אחרת, מגושמת יותר, היא לבישת חרמונית למטה.

בכל מקרה, עשיית הצרכים בלבוש כזה מסורבלת מאוד...


לבוש תחתון:
לדייג הכרוך בפעילות גופנית - הליכה או ז´רז´ור, מומלץ לא ללבוש מכנסי גטקס, אלא גופייה ארוכה בלבד. במקרה זה, אם התקציב מאפשר, אפשר לרכוש ביגוד תחתון טרמי. מחירו יקר, זכרו שלא יחמם אתכם במצב סטטי אלא בתנועה בלבד.
בכל מצב סטטי, במיוחד בעמידה במיים – לקחת גטקס ומעליהם מכנסי פליס או לפחות טרניניג עבה.

מעילים וחרמוניות:

ראשית, מילה על ציוד צבאי: חלק מהדייגים משתמשים בציוד שנשאר או נלקח מהצבא. אנא זכרו, שמחירה של חרמונית הוא כ-220 ₪ בלבד בחנויות חמרי בניין, ושאותה חרמונית תחסר לחייל חי"ר, סדיר או מילואים, ביו"ש או בגבול הצפון. אנא החזירו ציוד זה לחיילים שצריכים אותו.

לגבי חרמונית – לזכור שיעילה להגנה בעיקר נגד קור ופחות נגד גשם. חרמוניות, דובונים ודובוניות מגושמים למדי וסופגים מיים מעל רמה מסויימת. למרות שניתן לבצע איטום למים דרך חנויות מקצועיות או בריסוס ספריי מתאים, ההליך לפעמים אינו זול וגם אינו יעיל במיוחד לטווח ארוך.
בתנאי קור קשה ללא מים, כגון זריקה מהחוף בלילה קר ובהיר עם רוח, תספק החרמונית הגנה סבירה מאוד. בכל מקרה רצוי לקחת חליפת סערה וללבוש מעליה כדי לעצור את הרוח החודרת בתפרים. ניתן ללבוש חרמונית מתחת לסרבל דייגים, אך התוצאה מגושמת מאוד. חרמונית בשילוב מגפי גומי, או נעלי טימברלנד או קטרפילר אטימות למיים, ומעל הכל חליפת סערה מפוליאסטר – תגן היטב ממזג אוויר קשה כולל מים.

כל מעיל אחר, פחות מגושם, בעל צווארון גבוה וכובע רגיל או נשלף יתאים. רצוי בד חיצוני נוקשה מעט שלא ייתפס בקרסים בקלות.

הכובע – כומתת דייגים:
חלק חיוני בציוד. לא הדוק מידי, אך ללא מרווח. השוליים התחתונות כפולות או מקופלות למעלה ומגינות על האזניים. מעל הכובע ניתן ללבוש ברדס מעיל או סווצ´ר וכך להגן על הצוואר והאזניים. לחלופין, מסיכת סקי, כובע גרב או מגן צוואר מפליס, אקריליק או צמר יעזרו מאוד.

כפפות:
כן, אפשר - ובלילה קר או תנאי רוח גם רצוי - לדוג עם כפפות. עדיף כפפות גזורות אצבעות, או כאלה עם כיסוי מתקפל לאחור ומקום לשקיות חימום (60 ₪, ראה דוגמא). אם לא, כל כפפה טובה עם חיצוני פויליאסטר או דומה תתאים. קרסים נתפסות בהן, הכפפות יתמלאו בריחות פתיון ודגים ולרוב תורידו אותן לקשירות ופתיון, אבל לפעמים אין ברירה.
הכפפות מאבדות מיכולתן ברסס או גלים או רטיבות, אז מומלץ ללבוש כפפות מנתחים מגומי וכך לפחות להגן על העור מהרוח והמים.עזרה ראשונה לנפגעי קור:

א. קפיאה, או נפילה למיים בתנאי קור עז ורוח –
חיוני להביא הנפגע במהירות למחסה מרוח וגשם. במידת האפשר, הורד לבוש רטוב והחליפו בשכבות יבשות. חמם את הנפגע בכל אמצעי – עיטוף בשמיכת מילוט או שמיכה אחרת, חשיפה למקור חום לא ישיר (לא מעל המדורה אלא בצידה, ולא לחום גבוה מידי), השקה נפגע בהכרה בהרבה מים או שתייה חמה. במקרה חירום, ניתן לחבק הנפגע, לעסות אברים קפואים ולחמם אותו בחום הגוף.. אין לטפל במקום באלכוהול או אמבט חם, זאת בבי"ח בלבד.

ב. אבעבועות קור –
נגרמות מחשיפה לקור, ייתכן אף מ- 15 מעלות במצירוף רוח ולחות גבוהה. יופיעו על האצבעות יד או רגל כנפיחות שתציק כמה ימים, ייתכן וישאירו דלקת או שלפוחית. חמם האיבר הפגוע, לבש כפפה או גרב חמה ויבשה. בעת ההפשרה עלולים להופיע נפיחות ודימום. עם התבקעותן שלפוחיות חבוש בפלסטר או גזה.

ג. "רגלי חפירות"
מחשיפת רגליים ממושכת לקור ורטיבות. התקשות אצבעות הרגליים, חוסר תחושה וכאבים בהן. יש לשמור רגליים חמות ויבשות, ולהניע הרגל מידי פעם. ראה סעיף קודם.

ד. קפיאת אברים
לרוב בתנאי קור מתחת לנק´ קפאון. לרוב יפגעו ידיים, אף, אזניים, רגליים ופנים. חוורון, כחלון, הפרעות בתחושה, הרגשת נימול, כאב עז במגע.

ה. היפותרמיה
איבוד חום מעל קצב ייצורו בגוף. תסמינים: תחושת קור עז, שתן רב ובתכיפות, צמרמורת ממושכת. להתחמם מייד (לבוש, מחסה, פעילות גופנית, אש).
אם לא טופל: רעידה, חוורון, "פני מסיכה", מבט זגוגי, אדישות, עור קר ודיכוי נשימה, נטייה לנמנום, קפיאה ומוות. לטיפול ראה סעיף א´.

מקורות:
1. יש מוצא!. ר. נצר וי. אפשטיין, משהב"ט 1987. ע"ע 59-66, 298- 299.
2. הכל על הגב, ע. ויינשטיין, הוצ´ דניאלה די- נור, ע"ע 18-44, 74- 98, 202-216, 286, 309 - 311.

נכתב ע"י איש אש
כל הזכויות שמורותשרשור התגובות למאמר.
blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ