גרפיקה ודפוס - מאמרים


על ליגטורות, אותיות מחוברות ופתרונות פשוטים!

ליגטורות הן חיה טיפוגרפית מוזרה אשר מקורה בעולם הסדר לדפוס. למה מוזרה? כי היא באה לתת פתרון לתופעות טיפוגרפיות יחודיות ומצבים בעייתיים.
בתכלס, ליגטורות הן מצב המתאר צירוף של תווים (אותיות) הבאות ברצף מסויים ואשר מעצב הפונט קבע כי עליהן ליצור מבנה מסויים אשר שונה ממצב הקלדה רגיל שלהן בסדר עוקב. כלומר, אם אני מקליד את האותיות "א" ולאחריה "ל", תוכנה התומכת בליגטורות אשר מצב ההחלפה האוטומטי פעיל בה, תחליף את התוצאה המוקלדת בליגטורה המשולבת של שתי האותיות.
למה צריך את זה? בעיקרון, מופיעות הליגטורות עבור רצפים מיחדים. בעברית, ניתן למצוא אותן עבור מיקום הניקוד תחת הפונט, או בצירופים מקראיים כגון "אל" (מי שלא מכיר, שיפתח ספר תורה) או "יי" עם פתח מתחת לשתי האותיות (שוב בתנ"ך).
באנגלית, הליגטורות מתייחסות לאופי סידור האותיות כמו בצירופים של fi, fl וכו´.
אז למה זה לא קורה ב-Word? כי Word היא בסך הכל מעבד תמלילים טיפש שעניין ההחלפה האוטומטית של ליגטורות לא היה כל כך בראש סדר העדיפויות של מתכנניו ומתכנתיו (בעצם בכלל לא היה ברשימה). עבורם, מי שרוצה טיפוגרפיה נכונה ולליגטורות, שיעבוד קשה. ואם הוא לא יודע איך עושים את זה, סביר להניח שגם אינו יודע מה זה ושלא יזדקק להן.
כלים מקצועיים אשר נועדו לתחום הדפוס, העימוד וההפקה, אשר לוקחים בחשבון את נושא הטיפוגרפיה, מעניקים יכולת של זיהוי אוטומטי והחלפה בליגטורה המתאימה תוך כדי הקלדה. באנגלית זהו מצב הגיוני ומתבקש, ולכן האפשרות הזו פעילה כברירת מחדל בתוכנות כמו Photoshop או InDesign וכן אחרות. בעברית יש לה תופעות לוואי כי שראיתם של ליגטורות לא רצויות (בגלל מבנה הפונט) בעיקר (ולמזלנו) רק על פלטפורמות ה-Wintel ולכן מומלץ לכבות את אפשרות הליגטורות.

בגרסאות Photoshop העושות שימוש בחלון כתיבה נפרד (כלומר החל מגרסה 4.0 ועד 5.5), יש להסיר את הסימון מהאפשרות Ligature אשר בחלקו העליון (אם אני זוכר נכון) של חלון כתיבת הטקסט.
בגרסאות האחרונות (כלומר 6.0 ו- 7.0) חבויה האפשרות הזו בתפריט חלון ה-Character, כך שבכדי לכבות אותה, יש תחילה להציג את החלון ע"י בחירה בכלי הטקסט ולחיצה על הלחצן הקיצוני מימין בסרגל העליון של התוכנה. כאשר חלון Character מוצג, לוחצים על החץ הקטן שבפינה הימנית העליונה שלו כדי לפתוח את תפריט החלון ובוחרים בפקודה Ligatures בכדי להסיר ממנה את הסימון.

נסו ותהנו.
blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ