ביולוגיה ומדעי החיים - מאמרים


עשרת מכות מצרים - ההסבר המדעי

עשרת מכות מצרים - ההסבר המדעי
תהיתם פעם האם יש הסבר מדעי לעשרת מכות מצרים?...

רבים העסיקו את עצמם במחשבה הזו ונתנו הצעות שונות ומשונות. ההסבר שיובא כאן מבוסס על מאמר שפורסבם ב-1996 ב - Caduceus: A Humanities Journal for Medicine and the Health Science. אין בנמצא את המאמר המקורי באינטרנט אלא רק תקצירים שלו. שני תקצירים שעזרו מאוד בכתיבת הסיכום נמצאים בקישור (תקציר תכנית תיעודית שנעשתה בעקבות העבודה) ובלחיצה כאן. שמות החוקרים הם ג´ון ס. מאר וקרטיס ד. מלוי (John S. Marr and Curtis D. Malloy).
מדובר, כמובן, בתיאוריה. אנחנו מביאים אותה כפי שהיא תוארה באתרים שונים ולא טוענים, בהכרח, שהיא נכונה. מי שיש לו טענות ומענות מוזמן להפנות אותם אל המחברים המקוריים . ועם זאת, מי שרוצה לפתוח דיון ענייני בנושא יותר ממוזמן לעשות זאת כאן.

על פי התיאוריה הזו הכל מתחיל בשינויים אקלימיים (אל-ניניו?)...

דם: השינויים האקלימיים האלו הביאו לצמיחתה של אלגיאה - Pfiesteria. אותה אלגיאה מפרישה טוקסינים, שבין היתר הורגים דגים וגם גורמים להם לדמם.

צפרדע: בהמשך, הצפרדעים בורחות מהנילוס המלא באלגיאה המשגשגת ובדגים מתים.

כינים: ההמשך לא לחלוטין ברור. בתקופת המקרא לא הייתה קיימת הקלסיפיקציה הנוכחית של בעלי חיים ולכן לא ברור מהן בדיוק הכינים. מצד שני, לא קשה לתאר שגשוג של מיני מזיקים בתנאים המתוארים. ההנחה היא שמדובר באחד מ- genus ה-culicoides המונה כ-1500 מינים.

ערוב: אחרי שלילה של מיני זבובים (flies) שונים, החוקרים הגיעו למסקנה שה-stable fly מתאים לתיאור. אותו זבוב מטיל עד 500 ביצים בהטלה אחת. (סביר להניח שהחוקר לא מכיר את השפה העברית ולא מבין את המשמעות של המילה "ערוב", שבשפתינו פירשוה מיני בע"ח טורפים).

דבר: כמה מחלות נחשדו כמתאימות למכה הבאה, ביניהן אנתרקס - שלא מתאימה כי היא פוגעת גם בבני אדם. ישנן שתי מחלות דומות זו לזו (הן שונות בסוגי בעלי החיים שנדבקים בהן) - african horse sickness ו-blue-tongue שמתאימות לתיאור. בנוסף לכך, שתיהן נישאות ע"י אותם culicoides הנחשדים כאחראים למכת הכינים.

שחין: גם כאן, מחלות מתאימות כמו הרפס ואבעבועות נשללו בגלל טווח ההדבקה - אלו לא מחלות של בעלי חיים. המחלה שנמצאה מתאימה היא glanders, שנישאת ע"י אותו זבוב מהמכה הרביעית. החיידק שגורם למחלה הזו הוא Burkholderia mallei. חושבים שהחיידק הזה שימש כנשק ביולוגי במלחמת העולם הראשונה (מספר גדול של סוסים ופרים רוסיים נדבקו). הדבקה של בני אדם דורשת מגע קרוב עם בעלי חיים נגועים. ביטויים שונים של המחלה באדם - מחלה סופורטיבית אקוטית, מחלה ריאתית אקוטית, מחלה ספטית אקוטית ומחלה סופורטיבית כרונית. המחלה בהחלט עלולה להיות קטלנית.

ברד: סופות ברד קיימות באיזור המזרח התיכון גם היום. המכה הראשונה דורשת מזג אוויר חם במיוחד - נראה שמדובר על תקופה של חוסר יציבות אקלימית.

ארבה: גם היום יש התקפות ארבה.

חושך: ליקוי חמה לא נמשך שלושה ימים, כמתואר, אבל סופת חול עלולה להימשך ימים.

מכת בכורות: המכה האחרונה נראית הקשה ביותר להסבר - מחלה שפוגעת רק בבכורים? עם זאת, ידוע כי התבואה אוחסנה במקומות חשוכים ולחים. הארבה, מהמכה השמינית, בוודאי זיהם את אותה תבואה בצואה. עובשים שונים גדלים מצויין בתנאים כאלו. ישנם עובשים שמפרישים מיקוטוקסינים. ולמה נפגעו רק בכורים? הבכורים הם המועמדים הטבעיים למשימת הבאת התבואה מהאסם. בנוסף - הבכורים (וכן החיות המבוגרות יותר) מקבלים מנה גדולה יותר של אוכל. ההנחה היא שלא נפגעו אך ורק בכורים אלא בעיקר בכורים - סטטיסטיקה מספיק מרשימה כדי שיראה שרק בכורים נפגעו.

הסבר אפשרי נוסף להתחלת כל השרשרת הזו מופיע באתר הבא. הטענה המובאת שם היא שעיתוי המכות מתאים לעיתוי התפרצות וולקנית באי סנטוריני.


השתכנעתם?... לא בטוח שגם אנחנו...
אבל תודו שמעניין


blogTV Live
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ